avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate adauga fondul de reparatii in total ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate adauga fondul de reparatii in total intretinere ?

Pe scurt problema mea e urmatoarea : fara sedinta sau Adunare Generala presedinta blocului a hotarat sa se stranga o suma de bani pentru repararea terasei .In listele de plata la intretinerea curenta inaintea totalului apare si suma de 100 lei - reparatie terasa.Chitanta care va fi eliberata va avea inscris "n" lei cota luna mai ( stiu asta pentru ca s-a intamplat si altadata si nu se stie ce s-a ales de bani). Este legal ? Nu ar trebui sa fie macar chitante separate ? Pot plati doar partial , mai exact doar intretinerea ? Multumesc
E foarte frumos cum ziceti Dv., dar tare as vrea sa va vad cand va vin la usa 1-2 locatari furiosi ca le ploua in casa (mai ales dupa nenorocirea asta de ploi din ultima vreme), ca va ameninta cu tot felul de chestii...si Dv., ca presedinte, ii convocati la sedinta de comitet pe unii care n-au timp sa vina...si-i mai convocati ...si iar nu vin...si scrieti afis de adunare generala si vin1-2-5-10 locatari, care numai de terasa nu discuta...i-apuca discutia de pensii, de salarii de TVA, de geanta-nu-stiu-cui...si vreti sa puneti problema terasei si va iau cu huiduieli :"ce terasa dom'le, ce noi avem bani de terasa, acum, cand o sa murim cu totii de foame????", "lasa-ma dom'le cu terasa matale"....si ii vedeti cum se scurg spre casele lor....si ramaneti in hol singur si eventual cu unu' care nu se-ndura sa va lase singur acolo.

Deci @carol_lorac, de la lege ....pana la aplicarea ei in litera ei... e cale lunga si o stiti la fel de bine ca si mine.
Or daca se gaseste o alta metoda, mai "cum e la bloc" si ajunge sa se faca ceva in blocul ala....eu zic ca e inca bine si ca importanta o fi procedura legala, dar daca se gaseste o alta cale pentru ajungerea in final la rezultatul dorit....e bine, e foarte bine!

N-am sa ma abat insa niciodata de la a spune oamenilor sa ceara conducerii asociatiilor lor transparenta totala si integritate morala, indiferent de modul cum se ajunge sa se faca ceva.
Asa este @elga50, teoretic @carol_lorac are dreptate - insa cand esti "fata in fata cu reactiunea", atunci este altceva... ca exemplu pot da o situatie de la un bloc care face parte din asociatia noastra: o mare parte dintre proprietari ar vrea sa-si faca termoizolarea peretilor exteriori precum si a suprafetelor comune. S-a pus la avizier un anunt privind aceasta lucrare in care se informau - de principiu - toti proprietarii despre acest lucru, s-a intocmit un tabel cu proprietarii blocului si rubricele cu acordul/dezacordul, semnatura si obsevatii. Bun, din 41 de proprietari in cca. 5 zile si-au exprimat acordul 21 de proprietari, nu a fost nimeni impotriva, dar sunt si vre-o 5 proprietari care ar fi de acord, dar "in 5-6 rate pentru ca acum cu criza..."
Totul este f. bine, cu observatia ca un membru al com. ex. a intrebat la timpul potrivit pe fiecare proprietar - cei cu ratele, daca ar fi fost bine ca inca de anul trecut cand s-a propus prima data constituirea unui fond de reparatii special pentru termoizolare, acesta sa figureze pe lista de plata; sigur ca ar fi fost bine, insa la momentul acela toti proprietarii au fost impotriva constituirii acelui fond, nu ne trebuie, la momentul potrivit achitam cash intreaga suma fara discutie! Deci despre ce vorbim? Cum este mai bine de procedat?
Subscriu la ultima fraza scrisa de d-na moderatoare si chiar acesta este si unul dintre principiile mele in activitatea pe care o fac la as. prop.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Terasa reparata de locatarii ultimului etaj alexberi alexberi Este normal ca doar locatarii ultimului etaj sa plateasca repararea terasei? M-am mutat la ultimul etaj al unui bloc cu asociatie de locatari. ... (vezi toată discuția)
Penalizari vasile viorel vasile viorel Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un sfat la problema care o am.Iata pe scurt despre ce este vorba: Acum un an,unii membrii ai Comitetului Executiv au ... (vezi toată discuția)
Lucrare pe scara blocului nini02 nini02 Buna ziua! Am si eu o intrebare la dumneavoastra: la noi pe scara se face o lucrare pentru tubulatura ghenei de gunoi incepand de la parter pana la etajul 5 ... (vezi toată discuția)