Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot sa ma pensionez?

Buna ziua.Sunt nascuta pe data de 6.07.1960.Am o vechime de 18 ani 5 luni si 24 de zile la grupa 1 si 5 luni si 10 zile la grupa a 2.Va rog sa-mi spuneti cand ma voi putea pensiona. Multumesc
Doamna draga, aveti 50 de ani, nu aveti cum sa va pensionati. Potrivit actualei legislatii, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si de pensie anticipata partiala la 55 de ani daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani.