avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot sa ma pensionez?

Buna ziua.Sunt nascuta pe data de 6.07.1960.Am o vechime de 18 ani 5 luni si 24 de zile la grupa 1 si 5 luni si 10 zile la grupa a 2.Va rog sa-mi spuneti cand ma voi putea pensiona. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:18, 30 Iunie 2010
Doamna draga, aveti 50 de ani, nu aveti cum sa va pensionati. Potrivit actualei legislatii, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si de pensie anticipata partiala la 55 de ani daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata femei Ana Agapi Ana Agapi sunt nascuta in iulie 1957, am 35 ani de vechime din care 25.5 ani in grupa II. cand pot solicita pensie anticipata si care va fi penalizarea? multumesc. (vezi toată discuția)
Varsta minima de pensionare femei raluka raluka mama mea este nascuta in 1958 si are 34 ani de munca. in ce conditii se poate pensiona? care ar fi varsta limita la care se poate pensiona? (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)