Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea dupa moartea mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea dupa moartea mamei

Sunt infiata de la varsta de 2 luni,iar in prezent am 28 de ani.Tatal meu a decedat in anul 2004,iar eu nu am facut succesiune in urma lui.Nu a avut nimic pe numele lui,apartamentul in care am locuit eu cu parintii mei,fiind doar pe numele mamei de fata.In prezent stau cu chirie ne-intelegandu-ma cu mama.As dori sa stiu daca mama vinde sau trece altcuiva din timpul vietii apartamentul,eu dupa moartea ei mai am vreun drept,copil infiat fiind?
daca vinde, depinde cui vinde si sub ce forma va fi imbracata vanzarea.. daca face contract de intretinere nu prea mai puteti contesta.. daca vinde unei rude, mai aveti o sansa sa invocati simulatia
Aveti drepturile ca si in cazul cand va este mama naturala. Dar.. daca nu sunteti i relatii bune, nu va vizitati. se considera ca nici nu ii puteti da ajutor sau ingrijire. IN acest caz, poate oricand sa incheie cu altcineva un contract de intretinere si dupa decesul mamei sa le fie transferata averea. NU veti mai putea face nimic. Daca incheie contract de vanzare-cmparare, il veti putea ataca, numai daca cei ce au cumparat nu pot face dovada ca afost platit apartamentul. (Daca nu au vreo chitanta sau alt inscris).
Mai bine incercati sa va imapacati..