Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Poate o firma din strainatete (Cipru) sa fie agent de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Poate o firma din strainatete (Cipru) sa fie agent de asigurari in Romania pentru o firma de asigurari din strainatate?

Poate o firma din strainatete (Cipru) sa fie agent de asigurari in Romania pentru o firma de asigurari din strainatate, daca are contract de agent cu acel asigurator?
Nu , nu poate .Firma trebuie intai inscrisa in romania si aprobata de CSA. Trebuie sa faca dovada bonitatii sale si dupa o analiza minutioasa a CSA si plata mai multor taxe , deabia atunci poate primi licenta de functionare in Romania pe un anumit segment din piata asigurarilor.