Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate de asigurari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate de asigurari

socirtatile de asigurare si reasigurare sunt exceptate de la plata autorizatiei de functionare conform og 99/2000 art 3 alin 3 litera i?Pun aceasta intrebare deoarece pe raza localitatii noastre avem un regulament aprobat prin HCL prin care se impune o taxa anuala pentru functionarea Sc,ii,if
martita, utilizator
Autorizatie dela CSA in primul rand si dupa aceea de la primarie autorizatia de functionare.
Piata asigurarilor e reglementata si supravegheata prin intermediul CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor), care a prevazut si modul obtinerii autorizatiei si cuantumul taxei de functionare (Ordinul 16/2009 detaliaza conditiile de autorizare).