Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... extras de carte funciara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

extras de carte funciara

va rog cine i-mi poate spune si mie ce este o carte funciara si de unde o pot scoate
multumesc.
Extrasul de carte funciara este document eliberat, la cerere, proprietarului unui imobil sau titularului unui drept real principal asupra unui imobil, de catre serviciul de carte funciara.
Extrasul de carte funciara cuprinde datele inscrise in foaia de avere cu privire la acel imobil, precum si eventualele sarcini care greveaza imobilul in cauza.
Pentru eliberarea lui trebuie sa completati o cerere [ link extern ] ,
la
Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara.
Taxa pentru eliberarea unui extras in regim normal este de 20 RON - cu eliberare in 3 zile lucratoare de la data depunerii, iar pentru eliberarea in regim urgenta este de 100 RON - cu eliberarea a doua zi de la depunere.
aariam_a, utilizator
Completez pe aariam_a, cum ca, acest extras de carte funciara poate fi solicitat de catre orice persoana (nu doar de catre proprietar), la OCPI teritorial (de obicei in fiecare localitate unde exista judecatorie.