Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extras carte funciara pentru informare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extras carte funciara pentru informare

Buna ziua,
am nevoie de un extras de carte funciara pentru informare sau orice alt document care sa-mi indice proprietarul de drept al unui imobil
Am ajuns la un cabinet notarial iar o domnisoara careia i-am descris situatia mi-a comunicat ca fara numarul cadastral si cel al cartii funciare nu pot obtine acest inscris.

In fapt, este vorba despre un imobil care a apartinut surorii bunicii mele. Atat mama mea cat si alte rude ale sale au decedat .Nu mai am pe nimeni de la care sa obtin informatii ori alte documente Singurul document pe care il mai detin acum este certificatul de deces al mamei mele.
Doresc sa identific proprietarul si daca e cazul impreuna cu fratii mei sa ne revendicam dreptul la mostenire.
Am trecut prin localitatea unde se afla imobilul (Targoviste ) iar starea acestuia e in degradare. Pare parasit.

Va rog sa-mi indicati care sunt pasii de urmat astfel incat sa obtin informatiile de care sunt interesata. Va multumesc
Singura solutie este sa mergeti direct la OCPI si sa solictati acolo datele de care aveti nevoie,eventual si la primarie si sa solictati relatii si acolo,dir.taxe si impozite locale exista un rol fiscal al imobilului.
Multumesc d-le danpopescu2011 pentru raspunsul dvs promt. La OCPI am sunat insa mi-au solicitat CNP-ul rudei in discutie. Am sa ma adresez primariei la directia de taxe si impozite..Sper sa fie cu folos. Toate cele bune !
Extrasul de carte funciara pentru informare sau Extrasul de informare este un document care este eliberat de catre OCPI=Biroul de Carte funciara,unde este intabulata proprietatea pentru care este solicitat.
Extrasul de informare se prezinta sub forma unui formular ce cuprinde informatii referitoare la descrierea si identificarea imobilului numar cadastral, suprafata in mp etc., inscrieri privitoare la titularul dreptului de proprietate si la eventualele sarcini existente=litigii, ipoteci, diverse grevari de ex drept de servitute, uzufruct viager, etc.
Fiind vorba de publicitatea imobiliara, cartea funciara fiind un document public care cuprinde descrierea proprietatilor funciare inscrise in cuprinsul registrului national de cadastru si publicitate imobiliara, orice persoana interesata de situatia juridica a unui imobil poate sa solicite eliberarea unui extras de informare din cartea funciara la OCPI
Acte necesare pentru eliberarea extrasului de carte funciară pentru informare
- cerere tip de eliberare= se obtine de la registratura O.C.P.I. local
- Incheierea de intabulare a imobilului sau un vechi extras de carte funciara sau un act din care sa rezulte numarul de carte funciara sau numarul cadastral;
- dovada achitarii integrale a tarifului.
- copie CI solicitant
Tarif eliberare document in regim normal:=20 lei
Tarif eliberare document in regim de urgenţă: = 100 lei (tarif normal + de 4 ori tariful normal)
Termenul de solutionare in regim normal este de 2 zile lucratoare si in regim de urgenta
aceeasi zi
Date mult mai concrete puteti obtine direct de la politistul de proximitate responsabil teritorial care are autoritatea si competenta sa cunoasca locatarii din imobilele de locuit,cunoaste eventual daca imobilul este sau nu locuit
Mai puteti obtine date relevante inclusiv de la administratia fiscala teritoriala,care detine fisa de rol fiscal a imobilului,dar aici va puteti confrunta cu un angajat care sa invoce caracterul personal al informatiilor...
Succes !
dle avocat danpopescu2011 imi puteti comunica daca merita sa incerc in instanta o rezolvare la contextul descris in urmatoarele randuri ?
-am primit vesti noi de la o vecina a rudei de care am pomenit mai sus care mi-a spus ca ruda mea a primit in gazda un ins de vreo 75 ani iar la scurta vreme intre cei doi a avut loc o casatorie . Bunica mea avea la acea data vreo 83 ani Mentionez ca pe acesta l-am cunoscut si eu, insa sunt foarte multi ani de atunci. La acest moment amandoi au decedat iar imobilul bunicii mele a ajuns in posesia fiicei acestuia care actualmente l-a si vandut .Va multumesc
Buna ziua ,
pot deschide actiune in instanta pentru problema pusa mai sus ? Va rog frumos daca se poate sa-mi comunicati un raspuns . Multumesc