Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social

Buna ziua!
Am rugamintea sa-mi spunti daca se poate majora capitalul social al unei societati comerciale din ct.4551(creditari de firma).
Multumesc!
Daca majorarea capitalului social se face prin aporturi in natura, adunarea generala care a hotarat aceasta va propune judecatorului-delegat numirea unuia sau mai multor experti pentru evaluarea acestor aporturi, in conditiile art. 38 si 39 din Lg 31/1990.
nu este vorba de aport in natura(bunuri) ci de creditare de firma sub forma de lichiditati
Da este posibil. Potrivit art 221 legea soc. comerciale, SRL-ul isi poate majora capitalul social in modalitatile si sursele prevazute la articolul 210, iar la articolul 210 se vorbeste despre "liberarea actiunilor noi" prin compensarea creantelor certe exigibile si lichide asupra societatii cu actiuni ale acesteia.
Liberarea este o exprimare a considerarii capitalului social drept varsat.

Desi SRL-ul are parti sociale si nu actiuni, transmiterea textului de lege catre aceaste modalitati prezente la SA-uri este suficienta pentru a se aplica.

Va trebuie o balanta analitica(notele contabile), o decizie AGA de majorare a capitalului, cerere mentiuni la Reg Com si statut modificat.
ContSters75906, utilizator
va multumesc!