Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare in invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare in invatamant

Cadrele didactice nascute in 1956 vor iesi la pensie dupa legea care prevede varsta de 60 ani femei sau dupa cea care se discuta in parlament ?
In cele doua situatii mai este valabil in invatamant , conform statutului iesirea cu doi ani inainte fara penalizare , respectiv 58 ani?
Multumesc!
Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic nu a fost modificata, deocamdata. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu 3 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare de 60 de ani, conform art. 127, alin. (3) din acest act normativ.

ART. 127
.................................
(3) Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârsta prevăzute de legislaţia în vigoare, dacă are o vechime în învăţământ de cel puţin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani bărbaţii.