avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cota unica de impozitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cota unica de impozitare

Are idee cineva de ce la salaiati se aplica cota unica de impozitare la tot salariul, iar la pensionari numai la suma ce depaseste 100 ron? Nu e discriminare din cauza varstei si a statului profesional? Nu se poate face plangere ca Comisia de Discriminare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:43, 2 Iulie 2010
nu e nici o discriminare
Conform practicii juridice cel care zice : NU tre sa vina cu sustinerea afirmatiei sale, adica cu contraargumente. Cel care formuleaza o cerere, o opinie nu are aceasta datorie ci cel care refuza plangerea, neaga afirmatia sau desfiinteaza opinia.
giornonoi2 a scris:

Conform practicii juridice cel care zice : NU tre sa vina cu sustinerea afirmatiei sale, adica cu contraargumente. Cel care formuleaza o cerere, o opinie nu are aceasta datorie ci cel care refuza plangerea, neaga afirmatia sau desfiinteaza opinia.


Art.1169 C.civ. contine o astfel de prevedere , si anume: Cel ce face o propunere înaintea judecãtii trebuie sã o dovedeascã ..insa, impozitele, taxele şi orice alte venituri ale bugetului de stat şi ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc numai prin lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Există vreo cale de atac? ludo ludo Bună ziua, Am primit azi talonul de pensie cu noua contribuție la CASS. Mi se pare discriminatoriu deoarece nu mi s-au modificat și beneficiile de asigurat ... (vezi toată discuția)
Cass pentru venituri din chirii ?? ludo ludo Din L95/2006 art 257 inteleg ca daca un asigurat pensionar care a cedat folosinta unor bunuri este dator cu CASS pe total venituri ( veniturile din ... (vezi toată discuția)
Cum dovedesc ce salariu au colegii de munca? cuscus cuscus Am cerut in instanta sa nu mai fiu discriminat salarial si am castigat proba in baza codului de procedura civila art. 174, fiindca angajatorul a refuzat sa ... (vezi toată discuția)