Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cota unica de impozitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cota unica de impozitare

Are idee cineva de ce la salaiati se aplica cota unica de impozitare la tot salariul, iar la pensionari numai la suma ce depaseste 100 ron? Nu e discriminare din cauza varstei si a statului profesional? Nu se poate face plangere ca Comisia de Discriminare?
nu e nici o discriminare
Conform practicii juridice cel care zice : NU tre sa vina cu sustinerea afirmatiei sale, adica cu contraargumente. Cel care formuleaza o cerere, o opinie nu are aceasta datorie ci cel care refuza plangerea, neaga afirmatia sau desfiinteaza opinia.
giornonoi2 a scris:

Conform practicii juridice cel care zice : NU tre sa vina cu sustinerea afirmatiei sale, adica cu contraargumente. Cel care formuleaza o cerere, o opinie nu are aceasta datorie ci cel care refuza plangerea, neaga afirmatia sau desfiinteaza opinia.

Art.1169 C.civ. contine o astfel de prevedere , si anume: Cel ce face o propunere înaintea judecãtii trebuie sã o dovedeascã ..insa, impozitele, taxele şi orice alte venituri ale bugetului de stat şi ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc numai prin lege.