Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract drept de proprietate intelectuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract drept de proprietate intelectuala

Va rog sa-mi spuneti care sunt modificarile facute la contractele pe drept de proprietate intelectuala?
Stiu ca s-au redus cheltuielile forfetare de la 40% la 20%, dar nu stiu daca mai trebuie platit altceva inafara impozitului de 16%
Incepand cu 1 iulie 2010, pentru veniturile din activitati profesionale, altele decat cele de natura salariala, se vor plati numai cota angajatului pentru:
* contributii sociale de sanatate;
* contributii de asigurari sociale;
* contributii la fondul de somaj.

Baza de calcul a acestor contributii este limitata la 5 salarii medii pe economie, asa cum este stabilit in bugetul de asigurari sociale (OUG nr.58/2010).

Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010 este de 1.836 lei (Legea nr.12/2010).
Multumesc
Angajatorul nu va mai plati nimic, dar aceste contributii pentru angajat trebuiesc virate de catre angajator?
Se platesc lunar ? si daca nu lucrezi pe dda 1 an tot pentru 5 salarii medii pe economie se platesc contributiile?
Contabila a spus ca la dda sunt aceleasi conditii si cheltuieli ca la un contract individual si sa-mi fac pfa ( eu nu asi vrea sa ma incurc cu un pfa)
Si inca ceva impozitul nu este cred 16% avand in vedere acele venituri deductibile de 20%
Va rog daca detineti mai multe informatii sa ma ajutati