Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Exista un termen legal pentru refuzarea la plata unor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Exista un termen legal pentru refuzarea la plata unor marfuri livrate/facturate ?

In luna iulie 2009 am vandut/facturat unele produse unei alte societati comerciale.
Pt contravaloare am primit bilete la ordin. M-a tot dus cu vorba... si in timp am acceptat de mai multe ori schimbarea BO ajunse la scadenta. M-am suparat (dupa 1 an de asteptare) si am introdus la plata BO.
Ca urmare, clientul, acum in iulie 2010 :O ... emite in scris un ''refuz la plata'' a facturilor respective invocand tot felul de motive...:O
Exista vreun termen legal... vreo reglementare care sa lamureasca modul/procedura de refuzare la plata a unor produse/facturi ?
Termen legal nu exista.
In acest caz se aplica prevederile contractuale.
cum zice si colegul, daca aveti un contract vedeti ce stipuleaza la receptia marfii dpv calitativ, cantitativ si termene.
sa nu va treziti ca sunteti in situatia sa platiti conservarea si depozitatea marfii vanduta de dvs.
luati masuri in ceea ce priveste neacoperirea biletului si consultati un avocat