Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exista un termen legal pentru refuzarea unor marfuri ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exista un termen legal pentru refuzarea unor marfuri facturate ?

In luna iulie 2009 am vandut/facturat unele produse unei alte societati comerciale.
Pt contravaloare am primit bilete la ordin. M-a tot dus cu vorba... si in timp am acceptat de mai multe ori schimbarea BO ajunse la scadenta. M-am suparat (dupa 1 an de asteptare) si am introdus la plata BO.
Ca urmare, clientul, acum in iulie 2010 :O ... emite in scris un ''refuz la plata'' a facturilor respective invocand tot felul de motive...
Exista un termen legal...vreo reglementare privitoare la procedura de refuzare a unor produse facturate/livrate ?
si ce motive invoca?...dupa un an de zile?