Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu sarcina si lauzie iulie 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu sarcina si lauzie iulie 2010

Incepand din 1 iulie , se reduce valoarea pentru concedu de sarcina si lauzie ?
Se aplica pentru acest tip de concediu reducerea cu 25% ?

Ce impozite se platesc pentru concediu de sarcina si Lauzie ?

Va multumesc .
Va rugam dl. avocati si consilieri juridici, explicati daca concediile medicale suportate de la FNUASS intra sub incidenta Legii 118/2010, art.1. Ele intra in cunatum brut al salariilor.....dar e oare corect sa il diminuam cu 25%???B-)
Legea nr.118/2010 nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. Astfel, cunatumul brut al indemnizatiei de concediu medical (concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical) nu se reduce cu 25%, insa indemnizatia se va diminua prin faptul ca incepand cu luna iulie se reduc veniturile cu 25%.

Din cuantumul brut al indemnizatiei de maternitate se retin doar CAS (contributia de asigurari sociale se calculeaza la salariul minim brut pe economie, astfel: 600*10.5%*nr.zile cm/nr.zile lucratoare in luna).