avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal se reduce cu 25%?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal se reduce cu 25%?

Buna ziua,

Am intrat in concediu prenatal incepand cu data de 1 iulie 2010, spuneti-mi va rog daca este legala reducerea indemnizatiei cu 25%. Am citit legea 118/2010 si nu este specificat niciunde.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: miculescutatiana , utilizator 01:37, 25 August 2010
Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, publicata in Monitorul Oficial nr. 441 din 30 iunie 2010, nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. Deci, cuantumul indemnizatiei de concediu medical nu se reduce cu 25% (concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical).

OUG nr.158/2005, la art.10 alin.(1), prevede ca: baza de calcul a indemnizatiei de de concediu medical se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Ultima modificare: Luni, 9 August 2010
Elena Savciuc, Consultant resurse umane
Buna ziua,
Azi am fost la liceu sa intreb contabila in ce baza mi-a fost redusa indemnizatia de maternitae. Aceasta mi-a motivat ca e vorba de art.2 alin2 din legea 118/2010, care precizeaza:
(2) Valoarea drepturilor/cheltuielilor cu asistenta medicala, medicamente si proteze aferente personalului propriu, pentru care legislatia in vigoare la data publicarii prezentei legi prevede decontarea integral de la bugetul de stat, bugetele de asigurari sociale, bugetele locale sau, dupa caz, bugetele fondurilor speciale, se reduce cu 25%.
Nu mi s-a parut relevant, intra concediile de maternitate la cheltuieli cu asistenta medicala ? Dumneavoastra ce ziceti?
Va multumesc pentru raspuns.
Tatiana Miculescu
Legea nr.118/2010 nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.

Art.2 alin.2 din Legea nr.118/2010 prevede reducerea cu 25% a valoarii drepturilor/cheltuielilor cu asistenta medicala. Nu prevede reducerea inemdnizatiei de concediu medical.
opinia mea ca este legala reducerea cu 25%.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsurile date care m-au ajutat foarte mult in rezolvarea problemei. In final, dupa ce m-am interesat si la CNAS si am obtinut un raspuns favorabil am mers din nou la contabila, iar in final, aceasta s-a convins ca aveam dreptate. Urmeaza sa-mi primesc drepturile retinute fara nici o baza legala.
As mai avea o problema, daca sunteti draguti sa-mi raspundeti....
Conform art 51 lit c) din Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 din 29/12/2006,publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007, dupa nastere as avea dreptul la un salariu mediu pe unitate, iar bineinteles, ca de obicei, contabila spune ca nu se mai acorda acest salariu conform Legi nr. 118/2010. Poate ma insel eu, dar nu am gasit abrogat acest articol. Dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere 25% miha02 miha02 Buna ziua, Am o mare rugaminte in legatura cu aplicarea Legii 118 / 2010. Intrebarea este: 25% se scad din indemnizatiile pentru incapacitate temporara de ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina si lauzie iulie 2010 venturas venturas Incepand din 1 iulie , se reduce valoarea pentru concedu de sarcina si lauzie ? Se aplica pentru acest tip de concediu reducerea cu 25% ? Ce impozite se ... (vezi toată discuția)
Legea 118/2010 cili1959 cili1959 Art.2 alin.(2) prevede ca,,Valoarea drepturilor/cheltuielilor cu asistenta medicala, medicamente si proteze aferente personalului propriu, pentru care ... (vezi toată discuția)