Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal se reduce cu 25%?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal se reduce cu 25%?

Buna ziua,

Am intrat in concediu prenatal incepand cu data de 1 iulie 2010, spuneti-mi va rog daca este legala reducerea indemnizatiei cu 25%. Am citit legea 118/2010 si nu este specificat niciunde.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, publicata in Monitorul Oficial nr. 441 din 30 iunie 2010, nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. Deci, cuantumul indemnizatiei de concediu medical nu se reduce cu 25% (concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical).

OUG nr.158/2005, la art.10 alin.(1), prevede ca: baza de calcul a indemnizatiei de de concediu medical se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Elena Savciuc, Consultant resurse umane
Buna ziua,
Azi am fost la liceu sa intreb contabila in ce baza mi-a fost redusa indemnizatia de maternitae. Aceasta mi-a motivat ca e vorba de art.2 alin2 din legea 118/2010, care precizeaza:
(2) Valoarea drepturilor/cheltuielilor cu asistenta medicala, medicamente si proteze aferente personalului propriu, pentru care legislatia in vigoare la data publicarii prezentei legi prevede decontarea integral de la bugetul de stat, bugetele de asigurari sociale, bugetele locale sau, dupa caz, bugetele fondurilor speciale, se reduce cu 25%.
Nu mi s-a parut relevant, intra concediile de maternitate la cheltuieli cu asistenta medicala ? Dumneavoastra ce ziceti?
Va multumesc pentru raspuns.
Tatiana Miculescu
Legea nr.118/2010 nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.

Art.2 alin.2 din Legea nr.118/2010 prevede reducerea cu 25% a valoarii drepturilor/cheltuielilor cu asistenta medicala. Nu prevede reducerea inemdnizatiei de concediu medical.
opinia mea ca este legala reducerea cu 25%.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsurile date care m-au ajutat foarte mult in rezolvarea problemei. In final, dupa ce m-am interesat si la CNAS si am obtinut un raspuns favorabil am mers din nou la contabila, iar in final, aceasta s-a convins ca aveam dreptate. Urmeaza sa-mi primesc drepturile retinute fara nici o baza legala.
As mai avea o problema, daca sunteti draguti sa-mi raspundeti....
Conform art 51 lit c) din Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 din 29/12/2006,publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007, dupa nastere as avea dreptul la un salariu mediu pe unitate, iar bineinteles, ca de obicei, contabila spune ca nu se mai acorda acest salariu conform Legi nr. 118/2010. Poate ma insel eu, dar nu am gasit abrogat acest articol. Dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat pentru raspuns