Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DUPA CE PERIOADA DE LA ANGAJARE POT BENEFICIA DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DUPA CE PERIOADA DE LA ANGAJARE POT BENEFICIA DE CONCEDIU DE ODIHNA

AM LUCRAT LA O SOCIETATE TIMP DE 3 ANI PANA IN FEBRUARIE 2010.
MI-AM DAT DEMISIA DE ACOLO SI M-AM ANGAJAT AICI UNDE LUCREZ IN PREZENT .
NU AM AVUT NICI O ZI INTRERUPERE .
VA ROG SA-MI SPUNETI DUPA CE PERIOADA POT BENEFICIA DE CONCEDIU DE ODIHNA AICI LA NOUA SOCIETATE LA CARE LUCREZ DIN FEBRUARIE 2010 .
NU AM LUAT CONCEDIU DE ODIHNA IN ULTIMILE 20 LUNI
VA MULTUMESC .
maryu20 a scris:

AM LUCRAT LA O SOCIETATE TIMP DE 3 ANI PANA IN FEBRUARIE 2010.
MI-AM DAT DEMISIA DE ACOLO SI M-AM ANGAJAT AICI UNDE LUCREZ IN PREZENT .
NU AM AVUT NICI O ZI INTRERUPERE .
VA ROG SA-MI SPUNETI DUPA CE PERIOADA POT BENEFICIA DE CONCEDIU DE ODIHNA AICI LA NOUA SOCIETATE LA CARE LUCREZ DIN FEBRUARIE 2010 .
NU AM LUAT CONCEDIU DE ODIHNA IN ULTIMILE 20 LUNI
VA MULTUMESC .

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Incalcarea Regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.

Acordarea CO nu mai este conditionata de a desfasurara activitatii o anumita perioada de timp, insa CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata (in speta, februarie 2010 - iulie 2010).
La plecarea din fosta unitate trebuia sa solicitati plata concediului neefectuat. Nici acum nu este tarziu sa actionati angajatorul in instanta.
De la actualul loc de munca aveti dreptul la un nr. de zile aferent perioadei lucrate insa angajatorul va poate acorda la cerere si functie de interesele firmei, intreg concediul aferent anului 2010. In caz ca nu veti incheia anul parasind unitatea, angajatorul va va retine sumele la care nu aveati dreptul.