Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Daca un angajat lucreaza o zi 12 ore, o zi pauza, vor fi probleme la un eventual control al ITM?
Programul de lucru de 12 ore trebuie urmat de un repaus de 24 de ore. Dac indepliniti aceasta cerinta nu vor fi probleme.
cristineldutu a scris:

Daca un angajat lucreaza o zi 12 ore, o zi pauza, vor fi probleme la un eventual control al ITM?

Nu o sa aveti probleme ...insa acest program de lucru trebuie sa-l aveti prevazut in R.I., in c.i.m. sau in c.c.m.
Programul 12/24 este legal, dar cum s-a zis si mai sus trebuie sa fie prevazut (de obicei este specificat in C.I.M.).