Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj program de lucru 8/40 inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj program de lucru 8/40 inegal

Buna ziua,
Daca am salariat cu program 8/40 inegal angajat,trebuie sa iasa 40 de ore pe saptamana,sau ajunge daca ies nr total de ore la sfarsit de luna?
Multumesc
Ori aveti stabilit programul cu 8 ore pe zi adica 40 ore pa saptamana ori acesta are program inegal de ex. 6 ore luni, 10 ore miercuri...... astfel ca are in total 40 ore pe saptamana.
si daca lucreaza 12 ore atunci va trebui 24 ore libere ?
Daca are program de lucru 12 / 24 trebuie ca acest program sa fie consemnat in CIM sau intr-un act aditional. Si in cazul programului 12/24 se va respecta repausul saptamanal. In acest fel pot urma mai multe ore libere dupa cele 12 lucrate.
Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

Asadar, in c.i.m. va trebui sa fie prevazut un astfel de program . In caz contrar, salariatul are obligatia de a veni la munca conform programului prevazut in c.i.m.