Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt divoritata de 6 luni, am o fetita de 12 ani. Dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt divoritata de 6 luni, am o fetita de 12 ani. Dupa divort copilul mi-a fost incredintat mie. Fostul sot vrea sa primeasca custodia copilului. Fetita e foarte atasata de mine, nu vrea sub nici o forma cu el. Poate el sa faca ceva?

asta nu insemna ca ii va fi incredintata,va fi audiata si fetita de inst si deci conteaza f mult cu cine doreste sa stea,va fii si ancheta sociala ,etc;eu zic sa stati linistita si pt mmai multe detalii luati legatura cu av dvs
Copilul avand 12 ani, va fi audiat in camera de consiliu cu privire la decizia lui de a convietui langa mama sau langa tata... Functie de cerinta acestuia, instanta va decide in conformitate...
Fostul sot poate sa introduca o actiune de reincredintare minor, insa pentru a fi admisa trebuie sa faca dovada schimbarii imprejurarilor avute de instanta la pronuntarea hotararii de incredintare, ori ma indoiesc ca va putea administra probe in acest sens mai ales ca divortul s-a produs acum 6 luni, deci a trecut putin timp de atunci.
Mai mult decat atat avand in vedere ca intre dvs. si minora s-a statornicit o relatie afectiva deosebita, la audiere cuvantul ei va avea un rol decisiv in fata instantei.
dan_viorica a scris:

Sunt divoritata de 6 luni, am o fetita de 12 ani. Dupa divort copilul mi-a fost incredintat mie. Fostul sot vrea sa primeasca custodia copilului. Fetita e foarte atasata de mine, nu vrea sub nici o forma cu el. Poate el sa faca ceva?

la 12 ani, nu va faceti probleme, asa cum v -au sfatuit colegii, totul conteaza de optiunea fetitzei. incercati sa va angajati un avocat, nu se stie cu ce probe se poate interveni din partea fostului sot.
adica, este normal si firesc, asa se procedeaza, ca minorul la aceasta varsta sa fie audiat si sa se dea hotararea in functie de dorinta acestuia... dar este posibil ca tatal , cine stie ce probe mincinoase sa ticluiasca, din care sa rezulte ca minora nu se poate devolta normal, in prezenta dvs.
paza buna, trece primejdia rea...

succes
Faptul ca fostul sot doreste sa ceara in instanta custodia fetitei, este dreptul sau! Insa nu trebuie sa va faceti probleme prea mari, avand in vedere ca instanta va tine cont de dorinta fiicei care are varsta de 12 ani. Instanta se va baza pe aceasta tinand cont si de interesul superior al copilului. De altfel, acest lucru este prevazut in Legea nr.272/2004, unde se prevede ca in situatii si de acest gen trebuie luata in considerare opinia minorului.