avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor. Daca nu se prezinta la proces ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor. Daca nu se prezinta la proces celalalt parinte ce se intampla?

daca o dau in judecata pt a obtine custodia fetitei si ia nu se prezinta la proces am sanse de a castiga procesu?. ea este plecata in spania , si nu mai am nici un nr. de tel si nici nu stiu unde sta ca sa o pot anunta.
eu am sa dau anunt in ziaru local dar totusi daca nu se prezinta ce sanse am si cat poate dura procesu. multumiri pt sfaturile date
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 17:46, 28 Aprilie 2010
daca deja fetita e la dvs, aveti sanse mari de a va fi incredintata. va dura ceva timp, avand in vedere ca dansa nu se prezinta
Cati ani are fetita?
Daca are peste 10 ani, va fi audiata de instanta in camera de consiliu, pentru ca parerea ei conteaza foarte mult, fiind pe primul loc interesele minorului.
Apoi instanta va dispune o ancheta sociala, pentru a vedea conditiile in care traieste copilul.
fetita are 3 ani si e cu mama ei in spania.
sansele sa va fie incredintata in acest caz sunt mai mici.
daca nu mai stiti de fetita, puteti sa-i faceti plangere penala bunicii ( persoanei careia i-ati facut procura valabila 6 luni) pt rapire de minori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reincredintare minor LUBEN LUBEN Am cu fosta sotie doua minore ,una de 14 ani iar alta de 8 ani si fata cea mare a optat sa ramana cu mine iar cea mica cu maica-sa care a lipsit 4 ani de la ... (vezi toată discuția)
Custodie copil ramonica ramonica am o fetita de 8ani...(in urma unui cncubinaj).locuiesc in olanda si as vrea informatii cu privire la custodie si la scoaterea ei din tara pt a locui impreuna ... (vezi toată discuția)