Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor. Daca nu se prezinta la proces ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor. Daca nu se prezinta la proces celalalt parinte ce se intampla?

daca o dau in judecata pt a obtine custodia fetitei si ia nu se prezinta la proces am sanse de a castiga procesu?. ea este plecata in spania , si nu mai am nici un nr. de tel si nici nu stiu unde sta ca sa o pot anunta.
eu am sa dau anunt in ziaru local dar totusi daca nu se prezinta ce sanse am si cat poate dura procesu. multumiri pt sfaturile date
daca deja fetita e la dvs, aveti sanse mari de a va fi incredintata. va dura ceva timp, avand in vedere ca dansa nu se prezinta
Cati ani are fetita?
Daca are peste 10 ani, va fi audiata de instanta in camera de consiliu, pentru ca parerea ei conteaza foarte mult, fiind pe primul loc interesele minorului.
Apoi instanta va dispune o ancheta sociala, pentru a vedea conditiile in care traieste copilul.
fetita are 3 ani si e cu mama ei in spania.
sansele sa va fie incredintata in acest caz sunt mai mici.
daca nu mai stiti de fetita, puteti sa-i faceti plangere penala bunicii ( persoanei careia i-ati facut procura valabila 6 luni) pt rapire de minori