Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza in contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza in contract individual de munca

In contractul individual de munca am urmatoarea clauza :
“ a) sporuri : Salariatul urmeaza a primi un spor salarial de 5% din venitul net atribuibil fiecarui proiect sau lucrare atrasa/determinata exclusiv datorita prestatiilor sale si contractata spre executie de catre Angajator, fara a depasi insa pentru toate proiectele suma de 20.000 euro/an ; “

Va rog sa ma ajutati in interpretarea si aplicarea corecta a acestei clauze.
Va multumesc .
În primul rând, mesajul tău trebuia să se afle în categoria "Probleme privind dreptul muncii", nu în "Dreptul şi calculatorul personal" şi cu atât mai puţin în "Contabilitate".

“ a) sporuri: Salariatul urmeaza a primi un spor salarial de 5% din venitul net atribuibil fiecarui proiect sau lucrare atrasa/determinata exclusiv datorita prestatiilor sale si contractata spre executie de catre Angajator, fara a depasi insa pentru toate proiectele suma de 20.000 euro/an; “

Clauza, cel puţin aşa cum o pot înţelege (neavând întregul context la dispoziţie), poate fi interpretată astfel:
- se aplică numai cazurilor când exclusiv prin prestaţia şi eforturile tale ai dus la atragerea sau iniţierea unui proiect/lucrare şi la contractarea spre execuţie de angajator;

Per a contrario, sporul nu este aplicabil dacă în iniţierea respectivelor proiecte nu ai fost singur.

- suma maximă anuală a tuturor sporurilor astfel obţinute nu trebuie să depăşească 20.000 euro/an.

Dacă însumezi banii primiţi ca spor în baza acestei clauze, iar totalul depăşeşte 20.000 euro/an, nu mai ai dreptul la respectivul spor. [un fel de no soup for you... ONE year! :) ]