Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... unde
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

unde

spuneti-mi va rog la ce birou al tribunalului se depune actiunea de divort,cum se numeste biroul sau camera?
multumesc,
va intrebam in ideea de a verifica programul pe net
myrya a scris:

spuneti-mi va rog la ce birou al tribunalului se depune actiunea de divort,cum se numeste biroul sau camera?
multumesc,

Actiunea de divort este de competenta Judecatoriei din circumscriptia caruia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor,nu de competenta Tribunalului.

Cererea de divort o prezentati personal presedintelui Judecatoriei.
luiza2008, utilizator
Dle. cererea de divort este insotita de un timbru judiciar in val de 0,30 lei noi si taxa de tmbru in val. de 40,oo lei, si se depune la judecatorul de servici si va duceti personal nu prin avocat!
Mergeti la "camera de primiri cereri de chemare in judecata"- de obicei camera unde se afla Judecatorul de serviciu, care, dupa ce va verifica daca cererea dvs. indeplineste conditiile de forma si fond cerute de lege (continutul conform art.112 C.proc. civ., inscrisurile certificate conform cu originalul , certificatul de casatorie in original, plata taxei de timbru si timbrul judiciar) si dupa ce veti mai completa si un formular privind date personale ale dvs. si ale sotului, veti primi un nr. de dosar si termen in cunostinta privind data procesului.

Sunt instante care dupa ce primesc cererea, va anunta ca veti primi citatie.

La o anumita Judecatorie, de exemplu, ieri primul termen de judecata intr-un proces de divort a fost in luna aprilie 2011...deci...sa tot divortezi!:):):)
la registratura judecatoriei