Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cui ma adresez in cazul unei infractiuni la politie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cui ma adresez in cazul unei infractiuni la politie sau la instanta ?

Buna ziua, va rog din suflet sa-mi dati un sfat: Sunt o firma, am executat o lucrare montare tamplarie pvc la o persoana fizica, printr-o firma care a contactat lucrarea respectiva - printr-un agent. Lucrarea a fost super OK, proprietarul a dat banii agentului firmei respective, acesta i-a dat patronului, insa firma *patronul* NU IMI PLATESTE LUCRAREA !! Nu mai raspunde la telefon. Factura,contractul de garantie este semnat de catre acesta insa nu mai are banii...fiind indatorat la mai multe firme...CE POT FACE? MA POT ADRESA POLITIEI CU O PLANGERE IMPOTRIVA ACESTUIA - CARE A COMIS O INFRACTIUNE, INSELAND MAI MULTE FIRME INFELUL ASTA ? Exista posibilitatea de a face plangere la CERCETARI PENALE - POLITIE - in vederea cercetarii acestuia ?? Sunt disperat, va rog sa-mi dati un sfat ! Am aflat ca respectivul patron de firma, nu are nimic pe numele sau, numai datorii la greu ! Ma tem ca in instanta ne vom judeca mult si tot nu voi recupera nimic. NU SE POATE, ESTE UN INFRACTOR, PACALIND IN FELUL ASTA MULTE FIRME...trebuie sa plateasca. ASTEPT UN RASPUNS ! MULTUMESC CELOR CARE IMI VOR RASPUNDE !
Nu cred ca este vreo infractiune.Trebuia sa connsultati un avocat mai inainte de aparitia acestei situatii.
Acum doar in plan civil puteti face ceva.Despre ce suma e vorba?

avocat Claudiu Lascoschi
Plangerea se adreseaza comandantului unitatii de politie pe raza careia s-a comis infractiunea.Comandantul o repartizeaza formatiunii de politie specializata din subordinea sa cu rezolutia de a investiga infractiunea reclamata. Plangerea se inregistreaza obligatoriu si la parchet, dupa care se efectueaza acte premergatoare si daca sunt temeiuri de incepere a urmaririi penale se va incepe urmarirea penala impotriva persoanei/persoanelor vinovate
Plangerea se poate adresa si Primului- procuror al Parchetului pe raza caruia s-a comis infractiunea. Dupa inregistrare ea se trimite unitatii de politie pentru efectuarea cercetarilor.
La terminarea cercetarilor, parchetul se pronunta asupra solutiilor propuse de politie in cauza reclamata de dvs..
Din punctul meu de vedere aveti 2 variante:
1.-somatie de plata pe rolul instantei,
2.-plangere penala pentru art.215 al.3 c.p.
In principiu as uza de prima varianta si numai daca dupa obtinerea hotararii nu plateste si nici nu aveti ce executa, as uza apoi de a doua varianta.
multumesc pentru raspuns domna avocat, este vorba despre o suma de peste o suta de milioane bani vechi...cel putin 3000 de euro *valoarea totala fiind 11.300 RON...sunt convins ca nu vom putea recupera acesti bani, ca e dator vandut si la alte firme dupa cumamaflat,el asta facea fugea de la o firma la alta, de aceea ma gandesc ca o plangere la politie ar fi mai putin costisitor ???? MULTUMESC PENTRU RASPUNS !
Multumesc pentru sfaturi, asa ma gandesc si eu, sa incep cu Politia, ei tr sa faca cercetarea...
Pot trimite prin posta plangerea sau personal sa merg cu ea ? Imi puteti raspunde va rog ? Am vesti ca acest om are intentia de suicid dupa cate datorii la firme, banci - are. Problema e ca nu are nimic pe nume, nici firma...
important este ca "umbla la costum negru si cravata" - nici nu banui ca, "trage tepe " pe unde merge, nu ai cum sa crezi asta daca-l vezi... oare, cum pot pune seara capul pe perna acesti oameni ???