Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Numele petent inlocuit din \"greseala\",in act ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Numele petent inlocuit din "greseala",in act oficial,de grefier..

Va rog sa-mi spuneti..ce pot face,ca am contestat o amenda aplicata abuziv prin forta de politie,fiind incatusati si dusi la politie ,de un agent care ne cunostea,si a vrut sa ne sicaneze,avand si eu si sotia mea leziuni si Certif. Medico Legal,7-8 zile de la IML,si mi-a fost admisa contestatia..dar in Comunicat-ul final ce l-am primit prin posta,la decizia finala ,unde zice ca " In numele legii..instanta hotareste..", scrie un alt nume (Katona Barna) ,necunoscut,in loc de numele meu..!!!.iar numele l-am cautat, pe google,si este al unuia care s-a impuscat din greseala,in inima..Este cumva un mesaj de intimidare?!Ce pot sa fac?am termen de recurs 15 zile...! email : marius.iosif.todea@yahoo.com

P.S. La Semnatura Grefierului figureaza 2 nume,si se precizeaza ca lipseste primul,si pus numele grefierul ui sef al Tribunalului Tg Mures
In momentul in care un grefier lipseste din motive obiective(concediu de odihna ,de boala,mutat la sau delegat la alta instanta)pentru acesta conform legii semneaza seful sau,adica grefierul sef.
Nu este nimic incorect si nelegal.
Unde este trecut numele gresit pe parcursul hotararii sau in partea care incepe mai jos de "In numele legii hotaraste" ,care se numeste dispozitivul sentintei ?
faceti o cerere de indreptare de eroare materiala la instanta care a pronuntat hotararea si nu va fi nici o problema.
se mai intampla sa greseasca ori judecatorul ori grefierul dar nu e un capat de tara ca doar nu sunt si ei roboti.
daca vi s-a admis contestatia s-a rezolvat ce era important.
nu e nici un fel de intimidare.
ati intrat pe portalul instantelor de judecata sa vedeti cum apare pe net acea hotarare si care sunt partile din proces?
ia vedeti si mai vorbim.
doberv a scris:

faceti o cerere de indreptare de eroare materiala la instanta care a pronuntat hotararea si nu va fi nici o problema.
se mai intampla sa greseasca ori judecatorul ori grefierul dar nu e un capat de tara ca doar nu sunt si ei roboti.
daca vi s-a admis contestatia s-a rezolvat ce era important.
nu e nici un fel de intimidare.
ati intrat pe portalul instantelor de judecata sa vedeti cum apare pe net acea hotarare si care sunt partile din proces?
ia vedeti si mai vorbim.

De acord "doberv"-art.281 c.pr.civ,dar trebuie sa stim la ce se refera.
Depuneti actiune pentru indreptare eroare materiala. Aceasta actiune se judeca in camera de consiliu si va fi comunicata la domiciliu.
da..doar in ultima parte,in rest se mentioneaza corect numele meu..aceasta este asa:
PENTRU ACESTE MOTIVE
IN NUMELE LEGII
HOTARESTE

Admite plangerea formulata de petentul (...aici e alt nume decat al meu) cu domiciliul in ....,in contradictoriu cu intimatul IPJ Mures,cu sediul in ...
Anuleaza procesul-verbal seria AP nr.0877857/29.05.2009 incheiat de agentii intimatului.
Cu recurs in 15 zile de la comunicare.....
Pronuntata in sedinta publica din 19.03.2010

..iar actul se numeste COMUNICARE,.primita la data postei 02.06.2010