Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... exceptie de nelegalitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

exceptie de nelegalitate

Buna ziua ! va solicit cu o intrebare daca i-mi este permis .Care ar fi solutia instantei competenta de contencios -administrativ, in cazul unei actiuni bazata pe invocarea art.4 Legea 554/2004 a exceptiei de nelegalitate a unui act administrativ jurisdictional unilateral emis inainte de intrarea in vigoare a legii contenciosului -administrativ din 2004.va multumesc .
BUna ziua !
Nu putem sti care va fi solutia instantei insa emiterea unui act administrativ avand la baza un act normativ care nu era in vigoare este motiv de nelegalitate in mod cert .
officemvp a scris:
Care ar fi solutia instantei competenta de contencios -administrativ, in cazul unei actiuni bazata pe invocarea art.4 Legea 554/2004 a exceptiei de nelegalitate a unui act administrativ jurisdictional unilateral emis inainte de intrarea in vigoare a legii contenciosului -administrativ din 2004.

Ce va dispune instanta nu va poate spune nimeni dar este irelevant faptul ca actul administrativ a fost emis inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 554/2004.

Legalitatea unui act administrativ unilateral poate fi cercetata oricand, indiferent de data emiterii acestuia.
din jurisprudenta ICCJ s-a statuat,ca in cazul actelor emise inainte de intrarea in vigoare a Legii 554/2004 solutia este de inadmisibilitatea actiuni pe motivul sigurantei juridice si al dreptului la un proces echitabil,ma refer la Decizia civila nr.2020 /2009 . In motivare ICCJ invoca juricprudenta CEDO si al Curtea de.Justitie al U.E citez:"Astfel, Curtea reţine că dispoziţiile susmenţionate din Legea contenciosului administrativ, în măsura în care permit cenzurarea legalităţii actelor administrative cu caracter individual emise anterior intrării în vigoare a Legii nr. 554/2004, încalcă dreptul la un proces echitabil, consacrat de art. 6 din C.E.D.O. şi în practica C.E.D.O., precum şi de art. 47 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, prin prisma atingerii aduse �rincipiului securităţii juridice, care este implicit în totalitatea articolelor Convenţiei şi care constituie unul din elementele fundamentale ale statului de drept�(C.E.D.O., Hotărârea din 6 decembrie 2007, Beian contra României, §39).