Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!
Asi dori sa stiu si eu daca puteti sa-mi raspundeti,daca in cazul unui divort solicit pensie alimentara sotului care este sofer,se ia in calcul si diurna pe care acesta o ia in functie de coletele livrate(beneficiaza de o anumita suma pt.fiecare colet livrat,lucrand in curierat),nu diurna pt.deplasare si masa.Specific faptul ca salariul de pe cartea de munca este minimul pe economie iar diurna este calculata in euro.
Va multumesc!!!!!!!
Daca diurna are caracter de venit permanent puteti sa cereti si in raport de aceasta.Eu personal cred ca instanta nu o considera lua in considerare ci va stabili pensia in functie de salariul acestuia.Faceti demersuri si obtineti de la societatea unde lucreaza sotul o adeverinta cu evidenta acestor diurne pe ultimele 6 luni si folositi-o in instanta.
Este un venit permanent specificat in contractul de munca si care apare si pe fluturasul de salariu.Va multumesc oricum pentru sfat!
Potrivit art. 409 alin.7 Cod procedura civila ‚, alocaţiile de stat si indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii”.
Va multumesc pentru raspuns!
Si totusi pot sa incerc prin solicitarea unei adeverinte de la locul de munca al sotului cu care sa ma prezint in instanta?
Angajatorul sotului nu are nici o obligatie fata de dv. pentru a va elibera acea adeverinta. Va trebui sa solicitati intantei sa emita o adresa la locul sau de munca in vederea comunicarii veniturilor pe ultimele sase luni.