Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!
Asi dori sa stiu si eu daca puteti sa-mi raspundeti,daca in cazul unui divort solicit pensie alimentara sotului care este sofer,se ia in calcul si diurna pe care acesta o ia in functie de coletele livrate(beneficiaza de o anumita suma pt.fiecare colet livrat,lucrand in curierat),nu diurna pt.deplasare si masa.Specific faptul ca salariul de pe cartea de munca este minimul pe economie iar diurna este calculata in euro.
Va multumesc!!!!!!!
Va multumesc tuturor pentru amabilitatea de a-mi raspunde!!!!!!!!!
Adeverinta de salariat pentru stabilirea pensiei de intretinere este una speciala, care va cuprinde separat veniturile permanente si veniturile ocazionale.
Din punctul meu de vedere, bonusurile denumite de dv. diurne nu reprezinta venituri permanente deoarece nu sunt sigure ci eventuale, in functie de ce se va intampla in firma la care lucreaza....
Oricum, puteti incerca...
Nu sunt venituri ocazionale.El lucreaza in coletarie iar venitul lui lunar este calculat in functie de curse si de coletele livrate.Are un tarif stabilit de catre firma pt.fiecare colet in parte iar la sf.de luna in functie de acestea ii este calculata diurna.Aceasta poate sa difere de la o luna la alta in functie de cate colete a avut de livrat.De exemplu in perioada sarbatorilor cand sunt mai multe colete din afara,venitul este mai mare.Iar mentionez ca ,in cazul in care primeste vreo penalizare ii este retinuta din diurna.Eu nu-l consider un venit ocazional.Va multumesc!
Buna ziua!!!
Se poate solicita pensie alimentara sotului fara sa fim divortati dar nu locuim impreuna?Daca da v-as ruga sa ma indrumati cum sa procedez.
Multumesc!!!
Da, se poate solicita instantei stabilirea unei pensii in favoarea minorului chiar daca nu sunteti divortati urmand sa administrati probe din care sa rezulte ca sotul dvs. nu contribuie la cheltuielile necesare cresterii si educarii minorului.
Concluzie:-actiune stabilire pensie.