avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VREAU SA PLEC CU FETITA IN VACANTA IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VREAU SA PLEC CU FETITA IN VACANTA IN STRAINATATE

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Sunt divortatasi am o fetita de 1 an si 8 luni incredintata spre crestere si educare mie si asi vrea sa plec cu ea in vacanta in strainatate.La granita am nevoie si de acordul tatalui in acest caz?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 08:36, 15 Iulie 2010
s-ar putea ca agentii politiei de frontiera sa ridice probleme in acest sens...pentru a inlatura unele inconveniente contactati dispeceratul ijpf din judetul d-voastra pentru lamuriri...#-o
Nu aveti nevoie de acordul tatalui daca fetita va este incredintata spre crestere si educare prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva .
Trebuie sa aveti hotararea asupra dvs la iesirea din tara , documentul de calatorie al dvs si document de calatorie individual ptr fetita .
alyna25 a scris:

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Sunt divortatasi am o fetita de 1 an si 8 luni incredintata spre crestere si educare mie si asi vrea sa plec cu ea in vacanta in strainatate.La granita am nevoie si de acordul tatalui in acest caz?
Va multumesc.


Nu aveti nevoie de acordul tatalui, in situatia in care aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care va este incredintata fetita.
Daca nu aveti stabilit program de vizitare ....
tatal are drept de vizitarede 2 ori pe luna.

Alte discuții în legătură

Scoaterea copilului, din tara, de catre parintele caruia i-a fost incredintat Rucsiandru Rucsiandru Buna seara! Am divortat anul trecut si fetita, in varsta de 9 ani a ramas in custodia mea. Pot pleca cu ea, in excursie, in strainatate, fara acordul tatalui ... (vezi toată discuția)
Cum pot proceda? CiubotaruAna CiubotaruAna Buna ziua,am un copil in varsta de 5 ani,care poarta numele tatalui,pentru ca l-a recunoscut.Nu am fost casatoriti,si nu il intereseaza de copil,sunt ... (vezi toată discuția)
Hotarare milica 222 milica 222 buna ziua va rog sa ma lamuriti si pe mine am terminat un recurs cu tatal copilului meu si am castigat eu incredintarea minorului astept hotararea definitiva ... (vezi toată discuția)