Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VREAU SA PLEC CU FETITA IN VACANTA IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VREAU SA PLEC CU FETITA IN VACANTA IN STRAINATATE

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Sunt divortatasi am o fetita de 1 an si 8 luni incredintata spre crestere si educare mie si asi vrea sa plec cu ea in vacanta in strainatate.La granita am nevoie si de acordul tatalui in acest caz?
Va multumesc.
s-ar putea ca agentii politiei de frontiera sa ridice probleme in acest sens...pentru a inlatura unele inconveniente contactati dispeceratul ijpf din judetul d-voastra pentru lamuriri...#-o
Nu aveti nevoie de acordul tatalui daca fetita va este incredintata spre crestere si educare prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva .
Trebuie sa aveti hotararea asupra dvs la iesirea din tara , documentul de calatorie al dvs si document de calatorie individual ptr fetita .
alyna25 a scris:

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Sunt divortatasi am o fetita de 1 an si 8 luni incredintata spre crestere si educare mie si asi vrea sa plec cu ea in vacanta in strainatate.La granita am nevoie si de acordul tatalui in acest caz?
Va multumesc.

Nu aveti nevoie de acordul tatalui, in situatia in care aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care va este incredintata fetita.
Daca nu aveti stabilit program de vizitare ....
tatal are drept de vizitarede 2 ori pe luna.