Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de omor

Poate ati citit in presa Constanteana de un tata care si a injunghiat fiul. O sa spuneti ca este un tata criminal dar stati asa sa va povestesc. Fiul se duce dupa miezul noptii la tatal sau/care de altfel era in casa fiicei sale/sa ceara boxe sa mearga la o petrecere. Tatal ii spune ca nu poate pt. ca nu sunt ale lui ci ale ginerelui si fiul ii da un pumn in fata. Tatal se sperie si vrea sa iasa din casa ca sa nu manance mai multa bataie deoarece stie ca fisu este un violent dar fisu nu il lasa se posteaza in usa si urmeaza probabil niste imbranceli. Tatal ia un cutit si il baga in burta lui fisu. Nenorocitul de fisu iese din casa si dupa ce anunta 112 cade. Este dus la spital unde sta 5 zile si pleaca din spital Medicul spune ca victima a fost in pericol si astfel tatal va fi judecat pt. tentativa de omor.Tatal nu are bani ca sa isi permita un avocat Are o fata care nici ea nu are bani dar vrea sa il ajute.Oare i se pune un avocat din oficiu? Cat o sa i se dea.Stiu ca pedeapsa se incadreaza intre 2 si 7 ani. Oare i se poate da minimum?Oare exista posibilitatea sa fie aparat fara bani?#-o

Da.medicul aspus ca victima a fost in pericol de asi pierde viata. Deci sa inteleg ca se fac investigatii/se iau relatii despre amandoi chiar daca nu exista avocat? Atunci ar fii binisor ca tatal nu are nici o problema cu legea pe cand fisu...........vai mama lui/ Si poate asa i se da tatalui pedeapsa minima/ Legea nu este facuta bine/ Tatal i a dat drumul in casa noaptea laiezul noptii/ fisu il ia la bataie.tatal se apara/da.cu cutitul saracul daca nu putea cu mainile in fata animalului de fisu/ si legea il pedepseste doar pe tata / Pacat! Este clar ca tatal era in legitima aparare dar se spune/probabil ca nu a folosit acelasi fel de arma///////Nu stiu/as vrea sa il ajut si pe el si pe fetita lui dar nu am bani/Pacat!
Pedeapsa pentru infractiunea de omor calificat este de 15- 25 de ani.
Tentativa se sanctioneaza cu o pedeapsa cuprinsa intre jumatatea minimului si jumatatea maximului pentru infractiunea consumata, fara ca minimul sa fie mai mic decat minimul general al pedepsei.
Cu alte cuvinte pedeapsa minima pe care o poate primi in cel mai fericit caz este 7,5 ani iar in cazul in care se retin circumstante atenuante pedeapsa ar putea cobora sub minimul special prevazut de lege.
Va avea avocat din oficiu pentru ca asistenta juridica este obligatorie in astfel de cazuri.
Vai..........asa mult? saracul.......! Pacat.mare pacat!Imi pare rau pt. el si pt. fetita lui.Va multumesc mult pt. raspunsuri si sper ca avocatul din oficiu sa fie asa ca dvs.
andrale a scris:

Da.medicul aspus ca victima a fost in pericol de asi pierde viata. Deci sa inteleg ca se fac investigatii/se iau relatii despre amandoi chiar daca nu exista avocat? Atunci ar fii binisor ca tatal nu are nici o problema cu legea pe cand fisu...........vai mama lui/ Si poate asa i se da tatalui pedeapsa minima/ Legea nu este facuta bine/ Tatal i a dat drumul in casa noaptea laiezul noptii/ fisu il ia la bataie.tatal se apara/da.cu cutitul saracul daca nu putea cu mainile in fata animalului de fisu/ si legea il pedepseste doar pe tata / Pacat! Este clar ca tatal era in legitima aparare dar se spune/probabil ca nu a folosit acelasi fel de arma///////Nu stiu/as vrea sa il ajut si pe el si pe fetita lui dar nu am bani/Pacat!

Investigatiile se fac ca sa il acuze si sa il condamne.Nu ii facea rau fiului daca facea ce am zis in prima postare.O plangere penala ducea la o ancheta penala care il putea ajuta mai ales ca nu are nici avocat platit.
Daca nu a facut asa si nu are probe in aparare care sa ajute la individualizarea judiciara a pedepsei e greu de spus ce pedeapsa va primi...
Depinde si ce declaratie a dat fiul sau...

avocat Claudiu Lascoschi
am inteles ca fiul a dat aceeasi declaratie ca si tatal.Mai poate face acum plangere penala? Este tardiv?Si totusi de ce se poate califica omor calificat daca a fost in autoaparare?