Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare lemn de foc
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare lemn de foc

buna ziua,
va rog daca este posibil sa-mi dati un raspuns mai detaliat .
sunt o intreprindere individuala si am posibilitatea sa fac export de lemn de foc in italia.
precizez faptul ca sunt declarat ca NEPLATITOR de TVA.
eu achizitionez lemnul de foc de la un SRL care este platitor de TVA.
cum trebuie sa cumpar eu cu TVA sau fara TVA?
daca il vand in italia la persoane fizice sau societati care sunt la randul lor neplatitoare de TVA trebuie sa fac factura sau.(chitanta,bon de casa,.......)si trebuie cu sau fara TVA
daca il vand la societati,en grosisti care sunt platitori de TVA in italia cum trebuie procedat.

astept un raspuns si va multumesc anticipat
marius
Dvs veti cumpara cu TVA, daca vanzatorul e platitor de TVA si veti vinde fara TVA.
Nu stiu daca e rentabil...
lemnul se factureaza cu taxare inversa ... nu va afecteaza tva:sorry:
Daca faceti export nu se percepe tva.In tara daca-l vindeti sub forma de bustean il vindeti cu taxare inversa,iar daca prelucrati busteanul adaugati tva-ul.Daca vindeti persoanelor fizice in tara aveti nevoie de factura si bon fiscal,persoanelor juridice factura si chitanta,dar din cat inteleg dvs faceti doar comert.,nu prelucrati lemnul.
va multumesc.
m-ar interesa in special doar pentru export.
eu cumpar lemnul de foc taiat si crapat (nu bustean),taiat la anumite dimensiuni -25 cm -30 cm si este asezat pe palet pentru a putea fi manevrat cu motostivuitorul.
am inteles ca eu nu platesc tva,pentru ca se face taxare inversa,dar pentru a putea vinde la export ce trebuie sa fac in privinta tva.
-pentru vanzare la persoane fizice
-pentru vanzare la persoane juridice neplatitoare de tva
-pentru vanzare la persoane juridice platitoare de tva

va rog
obiectul meu de activitate este intermediere in comertul cu material lemnos.
doar cumpar cu pret mai mic practic adaos si revand.
nu vand nimic in tara,doar EXPORT si doar lemn de foc taiat si crapat pe palet.