Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare lemn de foc pt Italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare lemn de foc pt Italia

O firma platitoare de tva vinde lemn pt foc in Italia ,astfel:
1.unei pers.juridice ce are cod valid de tva,cum trebuie emita factura in acest caz(cu tva sau fara tva) si se opereaza taxarea inversa (la emitere in cazul fara tva )si ce este obligatoriu de evidentiat pe factura, fiind vorba de comercializarea de lemn pt foc?
2.unor pers.fizice si juridice in Italia dar neavind cod valid de tva,cum vor fi emise facturile pt comercializarea lemnului de foc pt acesti clienti.Pt acestia se aplica taxarea inversa ,fiind vorba tot de comert cu lemn de foc, sau pt nu au cod valid de tva emitem factura cu tva?
Multumesc anticipat pt ajutor.
1. fara TVA in baza codului valid furnizat de cumparator - atentie! nu se aplica masurile de simplificare prevazute de art. 160 cod fiscal.
se aplica scutirea de la art. 143, alin 2, lit a) cod fiscal fiind o livrare intracomunitara de bunuri.

2. cu TVA deoarece clientii nu detin cod valid de tva.

masurile de simplificare (taxare inversa) se aplica numai pentru livrarile interne de material lemnos catre persoane inregistrate in scopuri de tva.
xerxes, utilizator