Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma vanz materiale constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma vanz materiale constructii

Buna ziua
Am o un SRL care vinde materiale de constructii cu amanuntul .Am cumparat o lemn si pe factura furnizorul a scris taxare inversa si nu e cu tva.
e corect ?
In baza prevederilor art. 160 Cod fiscal si Normelor metodologice, in cazul in care atat furnizorul/prestatorul, cat si beneficiarul sunt persoane inregistrate in scopuri de TVA, sunt in mod obligatoriu aplicabile masurile de simplificare in calculul taxei pe valoarea adaugata pentru anumite bunuri si servicii printre care si materialul lemnos. Deci in mod corect furnizorul a aplicat sintagma "taxare inversa".
Firma noastra vinde mai departe la persoane fizice cu bon fiscal sau factura ce fac eu cu TVA?
Daca factura de la furnizor este cu taxare inversa, inseamna ca si firma dvs. este platitoare de TVA si s-au aplicat masurile de simplificare.
La vanzare colectati TVA (4427).
In principiu aveti TVA deductibil si la achizitie, doar ca suma nu apare pe factura, aplicandu-se taxare inversa (4426=4427), dar nici nu ati platit-o efectiv.