avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Prima de vacanta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Prima de vacanta

Din 10 iulie intentionez sa ma duc in CO.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari privind acest subiect:
1. Se acorda in anul acesta?
2. Este supusa diminuarii cu 25% ?

Va multumesc.

P.S.: Din punctul meu de vedere la ambele intrebari raspunsul este afirmativ, dar nu am avut timp sa fiu "la zi" cu multitudinea nebuneasca de acte normative care apar in ultimul timp.

Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 09:53, 5 August 2010
Conform art. 1 din Legae nr.118/2010, "cuantumul brut la salariilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 şi ale O.U.G. nr. 1/2010,se diminuează cu 25%.
Deci, numai sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 sunt supuse reducerii cu 25%.
Asadar celelalte drepturi prevăzute in alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu este reglementat expres diminuarea acestora.
Ultima modificare: Duminică, 4 Iulie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic
1) da, se acorda;
2.) da, se reduce cu 25% daca nu ati efectuat deja concediul, sau nu-l efectuati pana la sfarsitu lunii iulie, deoarece prima de vacanta este egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in concediu
legea nr. 188/1999
" ART. 35
(1) Funcţionarii publici au dreptul, în condiţiile legii, la concediu de odihnă, la concedii medicale şi la alte concedii.
(2) Funcţionarul public are dreptul, pe lângă indemnizaţia de concediu, la o primă egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu, care se impozitează separat."
te-ai ars...o iei cu 25 % mai mica. :(
mihaicalinescu2005 a scris:

legea nr. 188/1999

te-ai ars...o iei cu 25 % mai mica. :(


Dupa interpretarea ta insemna ca salarul tau aferent lunii iunie ( pe care il vei lua in luna iulie ) va fi redus cu 25%.
Sa citesti mai atent L. nr.118/2010 ori vezi raspunsul dat de dl. freelis.
hmm, da, intradevar, n-am fost atent.daca va luati concediul in iulie, vi se va calcula prima de concediu raportata la salariul din luna iunie, deci, fara reducere.
consider ca raspunsul dat de d-l. freelis e irelevant in acest caz, altminteri, l-am citit :)

Alte discuții în legătură

Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici Silaghy Silaghy In legea 118/2010 la art 1 sunt prevazute sursele care fac obiectul reducerilor de 25% ( legea 330/2009 si OUG 1/2010 ) Prima de vacanta este stabilita cf ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta irina72 irina72 Buna ziua ,problema mea este urmatoarea : lucrez la primarie si am luat prima de vacanta in luna iulie (raportata la luna iunie sub forma de avans). In ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 118/2010 moshulica moshulica are cineva raspuns de la Min muncii / Min Fin referitor la neclaritatile ridicate de aplicarea legii : in brutul realizat ce se va diminua cu 25% se iau in ... (vezi toată discuția)