Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Prima de vacanta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Prima de vacanta

Din 10 iulie intentionez sa ma duc in CO.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari privind acest subiect:
1. Se acorda in anul acesta?
2. Este supusa diminuarii cu 25% ?

Va multumesc.

P.S.: Din punctul meu de vedere la ambele intrebari raspunsul este afirmativ, dar nu am avut timp sa fiu "la zi" cu multitudinea nebuneasca de acte normative care apar in ultimul timp.

Conform art. 1 din Legae nr.118/2010, "cuantumul brut la salariilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 şi ale O.U.G. nr. 1/2010,se diminuează cu 25%.
Deci, numai sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 sunt supuse reducerii cu 25%.
Asadar celelalte drepturi prevăzute in alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu este reglementat expres diminuarea acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1) da, se acorda;
2.) da, se reduce cu 25% daca nu ati efectuat deja concediul, sau nu-l efectuati pana la sfarsitu lunii iulie, deoarece prima de vacanta este egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in concediu
legea nr. 188/1999
" ART. 35
(1) Funcţionarii publici au dreptul, în condiţiile legii, la concediu de odihnă, la concedii medicale şi la alte concedii.
(2) Funcţionarul public are dreptul, pe lângă indemnizaţia de concediu, la o primă egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu, care se impozitează separat."
te-ai ars...o iei cu 25 % mai mica. :(
mihaicalinescu2005 a scris:

legea nr. 188/1999

te-ai ars...o iei cu 25 % mai mica. :(

Dupa interpretarea ta insemna ca salarul tau aferent lunii iunie ( pe care il vei lua in luna iulie ) va fi redus cu 25%.
Sa citesti mai atent L. nr.118/2010 ori vezi raspunsul dat de dl. freelis.
hmm, da, intradevar, n-am fost atent.daca va luati concediul in iulie, vi se va calcula prima de concediu raportata la salariul din luna iunie, deci, fara reducere.
consider ca raspunsul dat de d-l. freelis e irelevant in acest caz, altminteri, l-am citit :)