avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici

In legea 118/2010 la art 1 sunt prevazute sursele care fac obiectul reducerilor de 25% ( legea 330/2009 si OUG 1/2010 )
Prima de vacanta este stabilita cf Legii 188/1999 .
Nici legea 330/2009 si nici in OUG 1 /2010 nu modifica prima de vacanta
(Legea 118/2010 ..... art 48..al. (2) Prevederile din actele normative referitoare la detasare, delegare si mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanta, la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea si locuinta raman in vigoare. ")
Se aplica reducerea si la prima ???
Dupa parerea mea nu ... ..... ?
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
Silaghy, utilizator
Ba se reduce, pe principiul dominoului:) Legea 188/1999 spune ca prima de vacanta este egala cu un salariu brut din luna anterioara plecarii in concediu. Ori daca acest salariu se reduce, in baza legii 118/2010, automat se reduce si prima de vacanta.
... si daca este luata la limita ( iulie ) nu se calculeaza dupa luna iunie unde salariul nu era redus ??
Ba da...prima se reduce daca concediul este luat inceput cu luna august 2010.
este luat incepand cu 1 iulie ( si se acorda cf lunii precedente ... nu?? )
Pentru concediul luat in luna iulie, prima de vacanta se acorda la nivelul salariului brut al lunii iunie 2010 (nediminuata).

Alte discuții în legătură

Prima de vacanta Darie Tudor Darie Tudor Din 10 iulie intentionez sa ma duc in CO. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari privind acest subiect: 1. Se acorda in anul acesta? 2. Este ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta irina72 irina72 Buna ziua ,problema mea este urmatoarea : lucrez la primarie si am luat prima de vacanta in luna iulie (raportata la luna iunie sub forma de avans). In ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 118/2010 moshulica moshulica are cineva raspuns de la Min muncii / Min Fin referitor la neclaritatile ridicate de aplicarea legii : in brutul realizat ce se va diminua cu 25% se iau in ... (vezi toată discuția)