Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici

In legea 118/2010 la art 1 sunt prevazute sursele care fac obiectul reducerilor de 25% ( legea 330/2009 si OUG 1/2010 )
Prima de vacanta este stabilita cf Legii 188/1999 .
Nici legea 330/2009 si nici in OUG 1 /2010 nu modifica prima de vacanta
(Legea 118/2010 ..... art 48..al. (2) Prevederile din actele normative referitoare la detasare, delegare si mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanta, la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea si locuinta raman in vigoare. ")
Se aplica reducerea si la prima ???
Dupa parerea mea nu ... ..... ?
Silaghy, utilizator
Ba se reduce, pe principiul dominoului:) Legea 188/1999 spune ca prima de vacanta este egala cu un salariu brut din luna anterioara plecarii in concediu. Ori daca acest salariu se reduce, in baza legii 118/2010, automat se reduce si prima de vacanta.
... si daca este luata la limita ( iulie ) nu se calculeaza dupa luna iunie unde salariul nu era redus ??
Ba da...prima se reduce daca concediul este luat inceput cu luna august 2010.
este luat incepand cu 1 iulie ( si se acorda cf lunii precedente ... nu?? )
Pentru concediul luat in luna iulie, prima de vacanta se acorda la nivelul salariului brut al lunii iunie 2010 (nediminuata).