Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare legea 118/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare legea 118/2010

are cineva raspuns de la Min muncii / Min Fin referitor la neclaritatile ridicate de aplicarea legii :
in brutul realizat ce se va diminua cu 25% se iau in considerare prima de vacanta, indemnizatia de medical
Sunt aplicate asupra tuturor veniturilor, nu numai a salariului.
Daca observam bine art.1 alin.1 din Legea nr.118/2010 se poate constata ca doar sporurile, indemnizaţiile şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută prevăzute în Legea nr. 330/2009 şi OUG nr. 1/2010 se reduc cu 25%, toate celelalte drepturi prevăzute de alte acte normative nu suferă această reducere, dacă în textul Legii nr. 118/2010 nu se prevede expres diminuarea lor .
deci, pana la urma se aplica sau nu diminuarea de 25 % la prima de vacanta, la indemnizatia de concediu medical etc ?
am vz si eu ce scrie in art 1 din lg 118 dar parerile sunt impartite
daca iau co in sept 2010 si regula este ca se diminueaza brutul realizat - deci inclusiv prima de vacanta care s-ar regasi in brutul realizat in sept - nu rezulta ca sunt penalizat de 2 x , adica la brutul din sept dar si la nivelul primei de vacanta prin faptul ca acesta va fi mai mic, la determinarea acestuia luandu-se salariul din luna anterioara plecarii in co, adica, in situatia expusa, luna august?
Prima de vacanta nu se reduce ca efect al Legii nr.118/2010 , ci ca urmare a diminuarii drepturilor salariale.
Legea 118 reduce cu 25% veniturile de natura salariala (salariu de baza, sporuri, etc) stabilite in baza legii 330/2009. Celelalte drepturi banesti care se calculeaza raportat la salariu (prima de vacanta, concediile medicale, etc) se reduc corespunzator, dar nu ca aplicare expresa a legii 118, ci pentru faptul ca suma de bani la care se raporteaza aceste dreptui auxiliare este cu 25% mai mica.