Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Diminuarea primei de vacanta a functionarilor publici

In legea 118/2010 la art 1 sunt prevazute sursele care fac obiectul reducerilor de 25% ( legea 330/2009 si OUG 1/2010 )
Prima de vacanta este stabilita cf Legii 188/1999 .
Nici legea 330/2009 si nici in OUG 1 /2010 nu modifica prima de vacanta
(Legea 118/2010 ..... art 48..al. (2) Prevederile din actele normative referitoare la detasare, delegare si mutare, acordarea concediilor, a primei de vacanta, la cheltuieli de transport, cheltuieli cu cazarea si locuinta raman in vigoare. ")
Se aplica reducerea si la prima ???
Dupa parerea mea nu ... ..... ?
Silaghy, utilizator
Ok, Mihai
Pentru raspunsul de mai sus te voi aplauda. Bine ca mi-ai raspuns pe forum si nu m-ai sunat pentru ca subiectul este ineresant (banuiesc ca si pentru alti utilizatori).

Asa este scris si in L. 188/199, art. 93 Dispozitiile prezentei legi se completeaza cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu reglementarile de drept comun civile, administrative sau penale, dupa caz, in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice.
Deci art. 145 alin. (1) din C. muncii se aplica si functionarilor publici pentru ca:
1. Articolul vorbeste de salariati, nu de salariatul contactual. Si functionarul public este tot salariat, nu?
2. Prevederea din C.muncii nu cotravine Legii nr. 188/1999.

Referitor la prima de vacanta pot sa iti spun doar ca, daca:
a) ti-ai luat Co in luna iulie prima, in cazul tau este de 2030 din care se scad "darile"
b) ti-ai luat Co in luna august prima, in cazul tau este de 2030 - 22,7% din care se scad "darile"
c) vei fi in Co in luna septembrie prima, in cazul tau este de 2030 - 25% din care se scad "darile"

In ceea ce priveste se iau "toate darile" la stat, sau numai impozitul nu emit pareri personale. Acasa nu am lex, iar pe Goole poate ca actele normative care prevad "darile" nu sunt actualizate. Luna trecuta nu am primit fluturasul sa vad ce a facut contabila.
Intrebarea ta este de... interes. Daca nu primesti raspuns de la vreun contabil, ma voi documenta eu si iti voi raspunde, tot la acest topic, dar nu mai repede de joi.

Azi este Sf. Marie?

Darie Tudor, utilizator
da, este :)
astept si io parerea unui contabil avizat ( si nu numai) pentru ca, dupa umila mea parere, de vreme ce se impoziteaza separat, ar trebui luat numai impozitul( cred io).
despre faza cu art. 145 din cm, s-ar putea sa ai dreptate...nu scrie nicaieri cum se determina indemnizatia de concediu la functionari...sau n-am gasit io.
asteptam si alte pareri. :D
@mihai pana astepti tu parerea unui contabil avizat sau punctul meu de vedere, uita cum m-au inselat cu 237 de lei luna trecuta.
Ce parere ai/aveti?

Calcul corect
LUNA IULIE 2010 = 22 de zile
Salariu brut lunar = 2.030 lei
Salariu brut zilnic = 2.030: 22 = 92,2727
Total zile lucrate = 7 din care:
a) 2 zile platite 100% = 92,2727x2 = 184,54
b) 5 zile platite cu 100%= 92.2727x5 = 461,36 -25% = 461-115= 346
Zile de concediu de odihna = 15
c) Zile de concediu de odihnă plătite 100% = 15x92,2727 = 1384, 09
Total brut de plat ape luna iulie 2010 (a+b+c) = 185 + 346 + 1384 = 1.915 lei
Proba: 2030-115 = 1.915

Toate sumele detaliate (Fluturaşul de salariu)
Sume referitoare la angajat
Salariul brut =1915
Sporuri impozabile =0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % =201
ªomaj 0.5 % =10
Asigurări de sănătate 5.5 % =105
Deducere personală funcţie de bază =140
Impozit pe salariu =233
Sporuri NEimpozabile =0
Salariul net =1366

Calcul greşit
Salariu brut 2.030- 461 (22,73%) = 1.569 lei
Toate sumele detaliate (Fluturaşul de salariu)
Sume referitoare la angajat
Salariul brut =1569
Sporuri impozabile =0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % =165
ªomaj 0.5 % =8
Asigurări de sănătate 5.5 % =86
Deducere personală funcţie de bază =180
Impozit pe salariu =181
Sporuri NEimpozabile =0
Salariul net =1129

Diferenţă: 1366-1129 = 237 lei

Darie Tudor, utilizator
mihaicalinescu2005 a scris:

legea nr. 188/1999
"ART. 35
(1) Funcţionarii publici au dreptul, în condiţiile legii, la concediu de odihnă, la concedii medicale şi la alte concedii.
(2) Funcţionarul public are dreptul, pe lângă indemnizaţia de concediu, la o primă egală cu salariul de bază din luna anterioară plecării în concediu, care se impozitează separat."
adica..... in ce cuantum? se iau "toate darile" la stat, sau numai impozitul? :)

Raspuns: numai impozitul
Argumente:
1. Este vorba de o prima, asa spune in lege si de aceea se impoziteaza separat. Deci nu se fac retineri de la angajat CAS individual 10.5 %, somaj 0.5 %, asigurari de sanatate 5.5 % sau altfel de "dari".
2. Potrivit legii retinerile de mai sus sunt aplicate la sumele incasate drept salarii de baza la care se adauga sporurile la acest salariu.

Necunoasterea si tehnica actuala face ca unii intocmitori de stat de plata sa dea Enter si sa retina si contributiile, fireste in mod ilegal.
Suplimentar vezi: S. Ghimpu & A. Ticlea Dreptul muncii, ed. 1995 (sau una mai noua, daca exista) pag. 334-335
Darie Tudor, utilizator