Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata drepturi salariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata drepturi salariale

In cazul castigarii unor drepturi salariale prin instanta ,in care angajatorul nu doreste sa le plateasca , care este procedura ?
Investiti hotararea judecatoreasca cu formula executorie si apelati la un executor judecatoresc.
Executarea silita.
Obligatia stabilita prin hotararea unei instante sau printr-un alt titlu se aduce la indeplinire de buna voie.
In cazul in care debitorul nu executa de buna voie obligatia, aceasta se aduce la indeplinire prin executare silita, potrivit dispozitiilorC.proc.civ., daca legea nu prevede altfel.
Pot fi executate silit obligatiile al caror obiect consta in plata unei sume de bani....etc...etc.
Dapa ce hotararea a ramas irevocabila va fi investita ( la solicitarea Dvs) cu formula executorie.Veti obtine astfel un titlu executoriu.
Cu acesta din uma in original + copie xerox, veti merge la executorul judecatoresc din raza teritoriala a debitorului ( angajatorul Dvs) unde veti formula o cerere privind punerea in executare a acestuia. Veti plati doua taxe de timbru , una de 4 lei si una de 10 lei.