Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce obligatii am daca nu vreau sa ma intorc la fostul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce obligatii am daca nu vreau sa ma intorc la fostul loc de munca dupa concediul crestere copil?

buna ziua ,sunt in concediu maternal si dupa doi ani nu vreau sa ma intorc la fostul loc de munca ce fel de acte trebuie sa predau la firma ?sunt obligat sa revin la munca ?
Buna ziua !
Pe perioada concediului CIM a fost suspendat . Daca nu vreti sa reveniti la fostul loc de munca demisionati din acea functie sau incetati CIM cu acordul partilor .
~ Conținut șters la cerere ~
1. In timpul CCC pana la 2 ani CIM afost suspendata.
2. La incetarea CCC faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM (cu data de a doua zi cand copilul implineste 2 ani).
3. Tot atunci faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (cu aceeasi data), conform art.55, lit.b) din Codul muncii.
4. In cazul in care angajatorul nu este de acord atunci veti apela la notificarea de demisie dar, in acest caz, va trebui saacordati angajatorului un preaviz de15 zile calendaristice, perioada in care trebuie sa va duceti zilnic la serviciu.