Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen intoarcere din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen intoarcere din concediu crestere copil

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte la dvs. In data de 18 august copilul meu va implini 2 ani. Eu sunt inca in concediu maternal. Spuneti-mi va rog care e data limita de incetare a concediului maternal si de reintrare in campul muncii? Eu va trebui sa mai fac vreo cerere daca ma intorc? Totodata as dori sa stiu ca in cazul in care doresc sa incep munca la alta companie cum trebuie sa procedez, fara sa fie nevoie sa stau o perioada de timp la actuala companie.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cu stima,
Iulia
1. Cat sunteti in CCC pana la 2 ani aveti CIM suspendat adica sunteti tot salariata aceleiasi unitati dar nu prestati acvtivitate si nu primiti salariu.
2. Ultima zi de CCC este ziua in care acesta implineste 2 ani. Cu ziua urmatoare ar trebui sa va reluati activitatea.
3. Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
4. In acelasi timp faceti si o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) cu aceeasi data (ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 2 ani).
Multumesc mult pentru raspuns!
O zi buna!