Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire la locul de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire la locul de munca

Buna ziua , in momentul de fata sunt in Concediu de crestere copil , am optat sa stau 2 ani cu el acasa , dupa terminarea acestei perioade nu mai doresc sa ma intorc la acelasi loc de munca (motive intemeiate) cum procedez ? O prietena mi-a spus ca sunt obligata ! Precizez ca la ei nu mai vreau sa muncesc nici macar o zi!
Cu stima
Florentina
La revenirea din CCC puteti solicita incetarea c.i.m. prin demisie sau cu acordul partilor .. nu exista nicio obligativitate din partea dvs in acest sens .. dvs aveti dreptul , iar angajatorul are obligatia.
1. Nu sunteti obligata sa va intoarceti la acel loc de munca daca nu doriti acest lucru.

2. - Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM incepand cu data de ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 2 ani.
- In acelasi timp faceti si o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) cu aceeasi data cu care ati solicitat si reluarea activitatii.