Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Speta - ajutor !
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Speta - ajutor !

Va rog sa ma jutati ( daca puteti ) cu urmatoarea problema .
Un sofer angajat al unei societati din Ungaria a transportat marfa pentru o societate din Romania.
In timp ce se efectua descarcarea marfii in curtea beneficiarului roman, acest sofer a fost muscat de un caine (nu in curte ci undeva in afara curtii dar destul de aproape pentru ca depozitul beneficiarului e intr-o zona industriala ) . Acest sofer a chemat in judecata angajatorul sau din Ungaria cerand cheltuieli de spitalizare ,etc + daune de 10.000 eur. Firma angajatoare din Ungaria nu este dispusa sa plateasca pe motiv ca nu a fost din vina ei si actioneaza in instanta firma romaneasca . In calitate de societate romaneasca in aceasta speta ce e de facut avand in vedere si faptul ca procesul este deschis in Ungaria.
Va multumesc.
Adica nu sunteti inca parte in nici un proces!?? Atunci asteptati proces impotriva firmei rom... Daca insa sunteti deja parte in dosar (asa as tinde sa cred, ca altfel nu cred sa fi trimis Judec maghiara acele acte; nu imi precizati insa nici un termen...) atunci va angajati un avocat.
Cu putin efort puteti urmari de la distanta dosarul...
Mai mult nu va pot spune, nu prea inteleg. Nu ma deranjeaza ca nu stiti termeni de specialitate, nu asta lipseste din expunerea dv., ci putina coerenta si logica. Ma astept sa nu stiti ce este un chemat in garantie, dar ma si astept ca, daca gasiti termenul in cererea firmei ungare si reiese ca se adreseaza firmei dv., sa-mi spuneti ca asa va numeste...
Nu se mentioneaza chemare in garantie .... " Judecatoria... comunica partii chemata in judecata cererea nr.. inaintata de parata de chemare in judecata a firmei romane cu mentiunea ca se poate pronunta asupra acesteia pana cel mai tarziu la dezbaterea cauzei , fixata pt. data de 27.09" Este o traducere din ungureste...
Intrebarea mea era legata mai mult de faptul ca procesul este in Ungaria , firma romaneasca nu considera ca trebuie sa plateasca desapagubiri soferului si care ar fi sfatul dvs.de profesonist pana... sa angajam un avocat .. multumesc
Nu se mentioneaza chemare in garantie .... " Judecatoria... comunica partii chemata in judecata cererea nr.. inaintata de parata de chemare in judecata a firmei romane cu mentiunea ca se poate pronunta asupra acesteia pana cel mai tarziu la dezbaterea cauzei , fixata pt. data de 27.09" Este o traducere din ungureste...
Intrebarea mea era legata mai mult de faptul ca procesul este in Ungaria , firma romaneasca nu considera ca trebuie sa plateasca desapagubiri soferului si care ar fi sfatul dvs.de profesonist pana... sa angajam un avocat .. multumesc
Daca societatea dvs. este chemata in judecata , la primul termen cereti respingerea actiunii ca fiind neintemeiata. Daca intamplator trecea pe acolo un vultur si i-ar fi scos ochii soferului asta inseamna ca trebuie sa-i platiti despagubiri? Nu e treaba societatii sa reglementeze si problema strazii si ce se intampla dincolo de gard.Cautati va martori care au vazut si pot declara in fata instantei ca nu in curtea dvs. se petrecea actiunea , si apoi e de explicat ce inseamna in fata portii :mai la stanga cu 50 de cm , chiar in mijlocul portii , mai la dreapta , in mijlocul strazii dar in fata portii....Era cainele intreprinderii fie el si maidanez aciuat acolo sau era pur si simplu un caine vagabond aflat in trecere? Omul e dator sa ceara nu inseamna ca trebuie sa si primeasca.
Da, am vrut sa stabilim situatia procedurala intai... asta e!
Daca va intereseaza situatia practica, atunci trebuie sa ne dati mai multe amanunte de fapt: al cui era cainele etc... v-am intrebat si pe aspectul asta, n-ati raspuns.

Oricum, am vrut sa vad competenta... dar nu inteleg. Astfel ca nu cred sa gasiti aici avocati care stiu dreptul maghiar... va putem spune in ceea ce priveste dreptul roman, raspunderea delictuala... daca au mai fost cazuri in zona conteaza, daca se putea prevede incidentul etc...

Va spunea cineva sa cereti respingerea actiunii ca neintemeiata... nu stiu daca este motiv de respingere a actiunii ca neintemeiata in dreptul ungar. Stiu insa ca va trebui sa duceti si legislatie romana in acel dosar, pentru ca raspunderea firmei romanesti se judeca in conformitate cu legea romana si cum judecatorii unguri nu sunt obligati sa cunoasca legislatia noastra...
Astfel ca procedura va fi ungureasca, civilu' va fi romanesc, cel putin raspunderea firmei... :) E destul de incurcat...