avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune fara departajare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune fara departajare

Buna ziua!
Suntem doi frati si in urma decesului tatalui nostru/ mama renunta la partea ei/
am mostenit terenuri agricole .Aceste terenuri difera intre ele :in calitate si marime.
Intrebarea:putem sa facem succesiunea sa fim ambii frati proprietari deci fara departajare?
Multumesc
Stefan
Cel mai recent răspuns: stefan44 , utilizator 19:12, 6 Iulie 2010
dezbaterea succesiunii este un aspect, partajul este altceva.
da, daca mama renunta la partea ei, dvs veti avea cote egale la fiecare din terenuri. daca vreti sa vindeti apoi, fiecare trebuie sa fie de acord si sa vindeti impreuna. daca nu va veti intelege, va trebui sa faceti partaj
Multumesc .
Cu stima
Stefan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat mostenitor hr hr Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca mai pot reveni la optiunea ce am avut-o la un moment dat la dezbaterea mostenirii. Pe scurt : la moartea tatalui, eu si ... (vezi toată discuția)
Mostenire gynutza_sweet gynutza_sweet Buna ziua.am o intrebare si daca ma poate ajuta cineva v-as fi foarte recunoascatoare. Am 21 de ani iar mama mea a murit acum 7 ani,ne-a ramas mostenire de la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog frumos sa ma ajutati cu indrumari. cum procedez ... Monica R Monica R Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu indrumari. Cum procedez pentru a deveni unic proprietar al imobilului si terenului aferent, mostenire dupa parinti, ... (vezi toată discuția)