Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune fara departajare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune fara departajare

Buna ziua!
Suntem doi frati si in urma decesului tatalui nostru/ mama renunta la partea ei/
am mostenit terenuri agricole .Aceste terenuri difera intre ele :in calitate si marime.
Intrebarea:putem sa facem succesiunea sa fim ambii frati proprietari deci fara departajare?
Multumesc
Stefan
dezbaterea succesiunii este un aspect, partajul este altceva.
da, daca mama renunta la partea ei, dvs veti avea cote egale la fiecare din terenuri. daca vreti sa vindeti apoi, fiecare trebuie sa fie de acord si sa vindeti impreuna. daca nu va veti intelege, va trebui sa faceti partaj
Multumesc .
Cu stima
Stefan