Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiar al prevederilor art. 127, alin. (3) din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiar al prevederilor art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic.

pedagog scolar cu vechime in invatamant 35 de ani iese la pensie anticipata partial inainte de 3 iulie.este personal didactic auxiliar.personalul didactic,conform legii 128/1997 IESE LA PENSIE CU 3 ANI MAI DEVREME .de la casa de pensii si juristul isj tulcea afirma ca pedagogul scolar nu este personal didactic.in statutul personalului didactic sant niste neclaritati intre personalul didactic si functiile didactice.as vrea sa stiu daca pedagogul scolar beneficiaza de prev. art.127(3) din legea 128/1997. multumesc.
tulceanul a scris:
pedagog scolar cu vechime in invatamant 35 de ani iese la pensie anticipata partial inainte de 3 iulie.este personal didactic auxiliar.personalul didactic,conform legii 128/1997 IESE LA PENSIE CU 3 ANI MAI DEVREME .de la casa de pensii si juristul isj tulcea afirma ca pedagogul scolar nu este personal didactic.in statutul personalului didactic sant niste neclaritati intre personalul didactic si functiile didactice.as vrea sa stiu daca pedagogul scolar beneficiaza de prev. art.127(3) din legea 128/1997. multumesc.

Intai se impune o precizare: reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani conform art. 127 din Legea nr. 128/1997 se aplica in cazul pensiei pentru limita de varsta. Dvs. discutati in mesaj despre pensia anticipata partiala, caz in care nu se aplica aceasta reducere.

In legatura cu intrebarea dvs., prevederile in art. 1 din Legea nr. 128/1997 sunt urmatoarele: Prevederile prezentului statut se aplica personalului didactic de predare, didactic auxiliar şi de conducere din întregul sistem de învăţământ de stat şi particular, personalului didactic care îndeplineşte funcţii de îndrumare şi de control, precum şi celorlalte categorii de personal didactic, nominalizate în statut.

Pedagogul scolar este personal didactic auxiliar, conform anexei III a Legii nr. 128/1997, nu vad de ce nu i s-ar aplica prevederile art. 127, alin. (3) din acest act normativ. Daca Inspectoratul Scolar i-a emis adeverinta in acest sens, casa teritoriala de pensii nu are altceva de facut decat sa-i emita decizie de pensie pentru limita de varsta.