Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SFAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SFAT

Buna ziua. Am o problema. Am un teren si am la el titlu de proprietate. Peste acest imobil trece autostrada. Toti vecinii mei au fost despagubiti mai putin eu. Pe cine trebuie sa dau in judecata? Compania de autostrazi si primaria care zice ca ea este proprietar? Actiune in expropriere si sa cer despagubiri? Care ar fi temeiul de drept? Multumesc.
Daca aveti titlu de proprietate pe acel teren pe unde se afla si o autostrada (probabil in constructie), primaria nu este proprietara acelui imobil si, in acest caz Compania de autostrazi trebuie luata la intrebari si chemata in judecata pentru a va plati daune si despagubiri daca nu v-a expropriat conform Legii nr.33/1994.