Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca un contract de vanzare cumparare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca un contract de vanzare cumparare ?

As dori sa iau in grija o femeie batrana , vaduva. Decedatul are o ruda de gradul I in viata (sora). Locuinta este pe numele abilor soti si nu sa facut succesiunea .
Care sunt pasii care trebuie sa ii urmeze proprietara si dupa aceea noi
intai trebuie sa se deschida succesiunea, sa se rezolve situatia,apoi se poate face vanzarea.
Daca in termen de 6 luni, sora nu a facut niciun act de acceptare a succesiunii, atunci batrana de vreti sa aveti grija, poate deschide actiune in instanta sa se constate ca este singurul mostenitor al defunctului sau sot, cumnata sa neacceptand mostenirea conform art. 700 Cod civil.
Dupa obtinerea sentintei....puteti face actele necesare.
Alternativa este sa incercati la notar si cine stie...poate cumnata renunta de buna voie( e mai scurt ca timp).
Mult succes.
av.M.Hornea