avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca un contract de vanzare cumparare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca un contract de vanzare cumparare ?

As dori sa iau in grija o femeie batrana , vaduva. Decedatul are o ruda de gradul I in viata (sora). Locuinta este pe numele abilor soti si nu sa facut succesiunea .
Care sunt pasii care trebuie sa ii urmeze proprietara si dupa aceea noi
Cel mai recent răspuns: Mihaela Hornea , Avocat 18:00, 5 Iulie 2010
intai trebuie sa se deschida succesiunea, sa se rezolve situatia,apoi se poate face vanzarea.
Daca in termen de 6 luni, sora nu a facut niciun act de acceptare a succesiunii, atunci batrana de vreti sa aveti grija, poate deschide actiune in instanta sa se constate ca este singurul mostenitor al defunctului sau sot, cumnata sa neacceptand mostenirea conform art. 700 Cod civil.
Dupa obtinerea sentintei....puteti face actele necesare.
Alternativa este sa incercati la notar si cine stie...poate cumnata renunta de buna voie( e mai scurt ca timp).
Mult succes.
av.M.Hornea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi iulia_iuliana iulia_iuliana din punct de vedere legal rudele prin alianta ce drepturi au? exista o ierarhizare a acestora? (vezi toată discuția)
Succesiune Bogdan62 Bogdan62 Tatal meu s-a recasatorit in anul 1973,fara a rezulta vreun descendent,eu fiind singurul lui copil,care ii port numele.Sotia lui care a decedat,are o sora cu o ... (vezi toată discuția)
Putem obtine un certificat in baza altui certificat? Silvia1945 Silvia1945 Putem obtine un certificat in baza altui certificat? Am o vecină la etajul 7 care a moștenit averea unui bătrân văduv, care nu avea copii; a avut ... (vezi toată discuția)