Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit suplimentar pe cladiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit suplimentar pe cladiri

Stimate Doamne,
Stimati Domni,

Cu respect, va adresez rugamintea de a-mi comunica punctul dumnevoastra de vedere asupra urmatoarei spete:
In baza unor relatii de rudenie cu vanzatorul, recent, am achzitionat un apartament cu 2(doua) camere.
Contractul de vanzare-cumparare stipuleaza urmatoarele clauze:
-Vanzatorul are dreptul de habitatie viagera asupra apartamentului;
-Transmiterea de drept a proprietatii asupra imobilului se face la data autentificarii actului, iar preluarea in stapanire a apartamentului de catre cumparator, se va face la data decesului vanzatorului.
Intrucat, nu pot beneficia de posibilitatea inchirierii sau vanzarii respectivului apartament, va rog sa-mi comunicati daca pot fi exceptat de la plata impozitului suplimentar pe cladiri, impus de noile reglementari in domeniu, precum si modalitatea/calea de a ma adresa autoritatilor de resort.
Cu deosebita consideratie,
Haralambie Barbu
Nu veti fi exceptat, intrucat singura varianta in care acest impozit nu se plateste este pentru imobilele dobandite prin mostenire legala. Ori, dvs. dobandind dreptul de proprietate la data autentificarii actului, prin contract de vanzare-cumparare, veti plati impozitul suplimentar, indiferent cator autoritati veti adresa petitii. Daca veti face contract de inchiriere, acesta va trebui declarat la administratia financiara si veti plati impozit cota de 16%. (de ce nu faceti un contract de inchiriere cu cel care foloseste apartamentul?? in noile conditii economice, nu cred ca ar fi ceva iesit din comun).

Interesant punctul dvs. de vedere.
Multumesc.
Kyandra a scris:

Nu veti fi exceptat, intrucat singura varianta in care acest impozit nu se plateste este pentru imobilele dobandite prin mostenire legala. Ori, dvs. dobandind dreptul de proprietate la data autentificarii actului, prin contract de vanzare-cumparare, veti plati impozitul suplimentar, indiferent cator autoritati veti adresa petitii. Daca veti face contract de inchiriere, acesta va trebui declarat la administratia financiara si veti plati impozit cota de 16%. (de ce nu faceti un contract de inchiriere cu cel care foloseste apartamentul?? in noile conditii economice, nu cred ca ar fi ceva iesit din comun).

Imi cer scuze ca ca abordez pe subiectul altcuiva, dar am mara nevoie de un ajutor de la dumneavoastra. prmia intebare: despre ce impozit suplimentar e vorba, acela pentu a2a , a3, a "x" casa?
anla2, utilizator
G. Titlul IX "Impozite si taxe locale"

1. Punctul 35 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Codul fiscal:
Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce detin mai multe cladiri Art. 252
(1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza:
a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu.
(2) Nu intra sub incidenta alin. (1) persoanele fizice care detin in proprietate cladiri dobandite prin succesiune legala.
(3) In cazul detinerii a doua sau mai multe cladiri in afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul majorat se determina in functie de ordinea in care proprietatile au fost dobandite, asa cum rezulta din documentele ce atesta calitatea de proprietar.
(4) Persoanele fizice prevazute la alin. (1) au obligatia sa depuna o declaratie speciala la compartimentele de specialitate ale autoritatilor administratiei publice locale in raza carora isi au domiciliul, precum si la cele in raza carora sunt situate celelalte cladiri ale acestora. Modelul declaratiei speciale va fi cel prevazut prin norme metodologice aprobate prin hotarare a Guvernului.
De varianta cu contractul de inchiriere nu se mai pomeneste.

HG 791/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale

Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa-mi mai spuneti, prevederile de la aaaal (2) existau si in vechiul format al legii? Eu si pana acum am platit impozit majorat pentru un imobol mostenit in anul 1994.