avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC pana la 2 ani si noile reglementari aduse de Legea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC pana la 2 ani si noile reglementari aduse de Legea 118/2010

Din Legea 18/2010:

Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:48, 18 Mai 2011
Multumim.

=D>
Oare plafonul maxim ramane de 4000 lei. normal, unde lege nu distinge ,nici noi nu trebuia s-o facm, rezulta ca , daca dupa ce se scaf 15 % se ajunge la 4000 Ron sau mai mult acestia tebuie platiti...sau ma insel? astept cu interes parerea dvs, dragi colegi
dacă s-au scăzut cei 15% e normal ca plafonul maxim să fie la fel.
Pentru că cei care au cotizat mai mult la buget au dreptul să primească mai multe ajutoare de la stat.
Ultima modificare: Duminică, 25 Iulie 2010
m1ha1g, utilizator
iar cei 200ron care se adaugau la acestia fiind alocatia copilului...parca, tot 200 ron raman sau si aceeia s-au diminuat cu...eu mai stiu cat la suta??:duh:
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2010
hopeless1, utilizator
alocația copilului (cei 200ron) rămâne la fel.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului dupa somaj cuchio cuchio daca urmeaza sa fiu somer si in perioada somajului o sa raman gravida ,. am dreptul la indemnizatie si cum se calculeaza aceasta ? multumesc (vezi toată discuția)
Conditii de acordare a indemnizatiei de crestere copil mariao83 mariao83 Buna ziua! Am fost angajata cu contract individual de munca timp de 3 ani, pana la data de 25.08.2012. Din data de 08.10.2012 m-am angajat la un PFA. In luna ... (vezi toată discuția)
Contract pe perioada nedeterminata pentru a beneficia de ccc? corinutza* corinutza* Buna ziua,daca sant angajata cu carte de munca pe perioada determinata si raman insarcinata in aceasta perioada angajatorul este obligat sa nu ma dea afara si ... (vezi toată discuția)