Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC pana la 2 ani si noile reglementari aduse de Legea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC pana la 2 ani si noile reglementari aduse de Legea 118/2010

Din Legea 18/2010:

Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Multumim.

=D>
Oare plafonul maxim ramane de 4000 lei. normal, unde lege nu distinge ,nici noi nu trebuia s-o facm, rezulta ca , daca dupa ce se scaf 15 % se ajunge la 4000 Ron sau mai mult acestia tebuie platiti...sau ma insel? astept cu interes parerea dvs, dragi colegi
dacă s-au scăzut cei 15% e normal ca plafonul maxim să fie la fel.
Pentru că cei care au cotizat mai mult la buget au dreptul să primească mai multe ajutoare de la stat.
m1ha1g, utilizator
iar cei 200ron care se adaugau la acestia fiind alocatia copilului...parca, tot 200 ron raman sau si aceeia s-au diminuat cu...eu mai stiu cat la suta??:duh:
hopeless1, utilizator
alocația copilului (cei 200ron) rămâne la fel.