Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere si inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere si inselaciune

am inchieiat un contract de locatie pt o masina la taxi [masina fiind nou]am platit printrun virament bancar o suma importanta bani cagh in mana cu martori insa fara chitanta semnatura ceva si tipu nea tras teapa.am alflat ca masina nui a lui.e a firmei de taxi .lam dat in politie i sau intocamit 2 dosare penale cu infractiunile care le poarta titlul acestei mici povestiri acum a intrat spaima in el sa nul dau in tribunal.cum sa fac ?sunt mama ca si sotia lui are 2 copii si nu vreau sai fac rau:(

.datimi un sfat va rog.mentionez ca de curand ne cauta telefonic
Pentru infractiunea de abuz de incredere, impacarea partilor inlatura raspunderea penala, insa pentru infractiunea de inselaciune actiunea penala se pune in miscare din oficiu, situatie in care se va demara cercetarea penala urmand ca la finalizarea cercetarii procurul sa dispuna trimiterea sau nu in judecata.
Va puteti retrage plangerea, impacarea partilor putand opera in acest caz doar in ce priveste infractiunea de abuz de incredere...inselaciunea...merge mai departe
Insa va retrageti plangerea doar dupa ce va restituie suma achitata.(eventual printr-o declaratie notariala).
Succes.
av.M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat
Daca va impacati cumva cu el, faceti-o in fata organului de cercetare, numai dupa ce va restituie banii, ca altfel..... Macar spaima sa-i fie invatatura de minte. Dar si dvs. sa nu mai dati bani fara sa aveti o dovada in mana.... Faptele penale raman ale lui, va fi pedepsit daca se confirma:) Dar va fi mai usor pentru el, daca inlatura prejudiciul creat dvs. prin restituirea sumei.
ContSters122901, utilizator
multumesc pt mesaj .el vrea sa imi retrag plangerile si sa fim prieteni insa am echipat masina aia cu tot ce era posibil mai pe scurt am facut-o la moft .ma costat suficient a fost platita pana in ianuarie 2009 insa mia luato in octombrie 2009.neam intalnit astazi la o alta firma de taxi in ideea sa o bag la strada din nou mia zis pe drum ca nam ce sai fac cu actele mele.eu miam angajat avocat stiu ce acte am si ce fals a facut el.chiar si patronul firmei de taxi de astazi ia zis in fata ca daca vreau sal dau in judecata face puscarie acum nush ce sa fac.am nevoie urgent de banuti de asta si vreau sa o bag la taxi cat de curand daca nas duce lipsa de bani las da in tribunal dar problerma e ca masina nu mai arata cum iam dato.nu e terminata dar nu mai are multe din ce avea pe ea
.dami un sfat te rog si multumesc inca o data:rolleyes:
multumesc de sfat dar restituirea consta in masina nu bani cu toate ca masina nu mai este cum era dar mna..nush ce sa fac.daca nas avea nevoie de bani las da in judecata