Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ridicari numerar din firma pt. nevoi personale ......
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ridicari numerar din firma pt. nevoi personale ......

Buna seara,
Sper din tot sufletul sa ma ajute si pe mine cineva cu o solutie la urmatoarea problema:
Un SRL infiintat in septembrie 2006 (fondatori sot si sotie ,cate 50% fiecare), capital social 200 lei, obiect de activitate - comert cu amanuntul prin standuri si piete. (administrator sotul, ambii presteaza munca la stand si nu au alte venituri). Realizeaza lunar profit dar in ansamblu au imprumutat firma pentru cheltuieli de constituire, achizitie marfa, obiecte de inventar, mijloace fixe, chirie in avans, etc. Total la ora actuala datorii firma catre asociati 65.000 lei. La sfarsitul anului 2006, inregistreaza pierdere, deci nu sunt dividende. Ce metoda legala sa aplic pentru a putea in vreun fel sa-si scota bani din firma pentru nevoi personale ?
Multumiri anticipate !
Nu se scot pentru nevoi personale ci puteti sa va luati banii imprumutati firmei .Banuiesc ca ati facut si acte in sensul acesta , cand ati introdus banii in firma.
Stiam ca legal nu exista ridicari de numerar pt. ''nevoi personale" dar credeam ca exista o usita in hatisul contabil pe care sa pot intra si iesi, pentru ca DA s-au facut acte la momentul imprumutului (contract de imprumut intre asociati si societate), dar neoficial banii au fost imprumutati de la diversi prieteni si cand societatea ii restituie catre asociati, acestia ii dau mai departe de pe unde i-au luat.... si ei din ce traiesc ????!!!!
Poate totusi cineva imi gaseste o solutie.... Multumesc anticipat !

Stiam ca legal nu exista ridicari de numerar pt. ''nevoi personale" dar credeam ca exista o usita in hatisul contabil pe care sa pot intra si iesi, pentru ca DA s-au facut acte la momentul imprumutului (contract de imprumut intre asociati si societate), dar neoficial banii au fost imprumutati de la diversi prieteni si cand societatea ii restituie catre asociati, acestia ii dau mai departe de pe unde i-au luat.... si ei din ce traiesc ????!!!!
Poate totusi cineva imi gaseste o solutie.... Multumesc anticipat !
exista clauza in contractul de imprumut semnat cu firma, pentru plata unei dobanzi? asociati, pot fi si salariati, deci pot sa isi ia salariu in fiecare luna ...

singura modalitate este aceea de a avea cu adevarat profit lunar, adica castigul sa fie mai mare decat cheltuielile si astfel sa fie returnati banii catre asociatul -tii care a creditat firma,
Nu exista posibilitatea de a scoate bani din firma ptr nevoi personale. Singura posibilitate este aceea de a va face si tu si sotia carti de munca si pe aceasta baza sa ridicati lunar salariile .La sfirsit de an ,daca obtineti dividende vi le puteti ridica .