Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cartea Funciara a imobilului
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cartea Funciara a imobilului

Este obligatorie intocmirea Cartii Funciare a imobilului , si in baza carei legi? A devenit obligatorie asigurarea imobilelor si in baza carei legi?. Si daca nu s-a intocmit Cartea Funciara a imobilului cum se poate asigura imobilul? Iar daca nu este asigurat ca nu are act de proprietate al imobilului ce se poate face?!
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Alerim Saitam
Pentru asigurarea unui bun, solicitantul trebuie sa aiba un interes economic fata de acest bun (act de provenienta,mostenire,donatie,contract de inchiriere) iar inscrierea in cartea funciara, este obligatorie pentru imobilele care urmeaza a fi instrainate.
Data-start pentru asigurarea obligatorie a locuintelor, o astepram inca!!
Incheierea contractului de asigurare a locuintei nu este conditionata de inscrierea in cf a imobilului.
Intabularea este insa absolut obligatorie in situatia in care se doreste instrainarea bunului prin acte intre vii sau la dezbaterea contencioasa a succesiunii. ;)
Corina Capotã, Avocat
Cei doi consultanti ,nucu$ si mirela matia... v-au dat un raspuns competent. In ce priveste asigurarile obligatorii pt locuinte cred ca mai trebuie si un cutremur pt. a se implementa. Asa ca "putintica rabdare" cum ar spune conu IANCU.
Cei doi consultanti ,nucu$ si mirela matia... v-au dat un raspuns competent.

mirela matia este user-ul care a postat intrebarea pe acest topic, nu consultant...;)